NOWY PRASKI ZABYTEK

NOWY PRASKI ZABYTEK Kamienica przy ulicy Środkowej wpisana do rejestru. 

W dniu wczorajszym wojewódzki konserwator zabytków poinformował na swojej stronie internetowej, że kamienica przy ulicy Środkowej 25 wraz z oficynami została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Jest to reakcja na wniosek Stowarzyszenia Na Pradze. 

Historia zabudowy posesji o numerze hipotecznym 1372 sięga końca XIX wieku, kiedy stał na niej drewniany budynek z mniejszymi zabudowaniami w głębi działki. Murowana kamienica pojawiła się na niej w roku 1912. Wybudowano ją dla kupca specjalizującego się w handlu wyrobami metalowymi, Antoniego Rudnickiego. Wśród jej mieszkańców można znaleźć nazwiska Ksawerego Rosochackiego, rewidenta, Antoniego Strońskiego, urzędnika czy lekarki Heleny Pokrzywińskiej. Na parterze znalazły swoje miejsce sklep spożywczy i magiel. Oficyny były zamieszkiwane przez drobnych rzemieślników. 

Jako jeden z nielicznych relatywnie dobrze zachowanych reliktów dawnego budownictwa w tej okolicy kamienica stanowi cenny dokument historii ulicy i jej rozwoju budowlanego. O jej walorach artystycznych świadczą motywy zdobnicze mające tradycyjnie zastosowanie w tego typu budynkach: profilowany cokół, boniowanie, wielostopniowe gzymsy i obramienia okien, a także nisza z zachowaną figurą Matki Boskiej. Należy również podkreślić, że dotrwało do naszych czasów wiele elementów wyposażenia wewnętrznego: ceramiczne oraz drewniane posadzki, stolarka drzwiowa częściowo z zachowanymi okuciami, klamkami i hakami, mosiężne dzwonki do mieszkań, kute balustrady schodów, piece kaflowe, a także pozostałości dekoracji ściennych.

Miejmy nadzieję, że ochrona prawna nie pozostanie wyłącznie na papierze, ale przełoży się na odtworzenie dawnego wyglądu tego ponad stuletniego przykładu miejskiego budownictwa początku XX wieku. 

Andrzej Papliński

25 czerwca 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Liczba odwiedzin: 40627