SOKÓŁ ŚMIGŁY NIE ŻYJE

Jeden z młodych sokołów gniazdujących na PKiN nie żyje. Do tragicznego zdarzenia doszło w zeszły czwartek. Feralnego dnia młodzik wyleciał z gniazda i już do niego nie wrócił. Rozbił się o ścianę warszawskiego wieżowca. Całą sprawę skomplikował fakt, że tego dnia na szczycie PKiN były przeprowadzane wstępne prace konserwacyjne iglicy. Z ust fanów sokolej rodzinki, monitorujących jej życie dzięki systemowi kamerek zainstalowanych w gnieździe, bardzo szybko zaczęły padać sugestie, że to pracujący ludzie wypłoszyli sokolątka z gniazda. 

Do sprawy odnieśli się aktywiści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół: - Jeden z sokołów na PKiN nie żyje. Najprawdopodobniej nie miało to związku z wyjściem ludzi na iglicę, ponieważ ten osobnik już dzień wcześniej latał i powrócił do gniazda. Tak się czasem zdarza. Wyjście ludzi na iglicę w tej chwili wyjaśniamy. Z formalnego punktu widzenia prace na iglicy były zaplanowane wcześniej przy uzyskaniu niezbędnych zgód – napisało Stowarzyszenie na swoim profilu na facebooku. 

Zdarzenie skomentowała również Agnieszka Sobótka - rzeczniczka firmy Emitel, której PKiN, rokrocznie zleca wykonanie prac konserwacyjnych, podkreślając, że konserwacja iglicy wykonywana jest każdego roku, o tej samej porze, a gniazdo znajduje się pięć pięter niżej miejsca, gdzie pracują robotnicy. 

Feralnego dnia, z gniazda, oprócz Śmigłego, wyleciało również jego rodzeństwo - Syrenka i Wawer. Syrenka latając, spadła na dach Złotych Tarasów, gdzie po dobie została znaleziona przez pracowników galerii. Po specjalistycznych badaniach została przetransportowana do gniazda. Jej brat Wawer cały i zdrowy wrócił do domu. 

Cała sokola trójka wykluła się z jaj na 43 piętrze PKiN pod koniec kwietnia bieżącego roku. Wyrastała pod czułą opieką rodziców – Franka i Gigi. Ich życie śledzi tysiące internautów nie tylko z Polski, ale i z innych miejsc na świecie . 

Magdalena Kuc 

12 czerwca 2020 roku
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359845