POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

28 SIERPNIA 1944

Tego dnia, przez cały dzień, Niemcy atakują ze wszystkich Niemcy ostatecznie opanowują kompleks Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zabijają granatami i rozstrzeliwują kilkudziesięciu rannych i personel polowego szpitala. Wśród zamordowanych jest także Hanna Petrynowska, siostra Jana Żabińskiego, dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego, w czasie okupacji dowódcy Kolegium C Kierownictwa Dywersji AK. Hanna Petrynowska, w momencie wtargnięcia niemieckiego żołnierzy do schronu na terenie PWPW, wykonywała zabieg chirurgiczny. Odmówiła przerwania zabiegu i odstąpienia rannego, dopóki nie skończy zabiegu. Została natychmiast zastrzelona z pistoletu. Pozostałych ok. 30 rannych i sanitariuszki Niemcy wymordowali granatami ręcznymi. 

W trakcie bombardowania, w kamienicy przy ulicy Mławskiej giną niemal wszyscy (19 ofiar) żołnierze plutonu "Mieczyków". Pluton działający w składzie Batalionu Czata 49, sformowany był z młodych żołnierzy należących do Konfederacji Narodu. Oddziałem dowodził Mieczysław Kurzyna. 

Oddziały majora Stanisława Błaszczaka "Roga" bezskutecznie usiłują odzyskać zajętą przez Niemców katedrę św. Jana. Pod wpływem ataków nieprzyjaciela, powstańcy zostają odparci aż do rynku Starego Miasta. 

Już tylko około 2.000 powstańców broniących Starego Miasta jest jeszcze zdolnych do walki. Walczą pomimo skrajnego wyczerpania, braku amunicji, granatów, braku pożywienia i wody. Podpułkownik Karol Ziemski "Wachnowski" podejmuje decyzję o próbie przebicia się żołnierzy Starówki do Śródmieścia. Tą drogą mają być też ewakuowani ranni oraz ludność cywilna. 

Na Żoliborzu powstańcom udaje się zająć koszary przy ul. Gdańskiej oraz szkołę na Kolektorskiej. Niemcy wycofują się do Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego (dzisiejsza AWF). 

Niemcy intensywnie bombardują Śródmieście Północne, zwłaszcza plac Napoleona, rejon ulicy Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej, Jasnej i Sienkiewicza. Ostrzeliwują także Powiśle. Wybuchają liczne pożary, do których gaszenia brakuje już wody i stosownych środków. 

Walki toczą się o Dworzec Pocztowy przy ul. Żelaznej, fabrykę Bormanna oraz magazyny Hartwiga na Towarowej. Wieczorem w kontrataku żołnierze z Grupy "Chrobry II", z oddziału porucznika Zbigniewa Bryma "Zdunina" opanowują przejściowo plac Zawiszy i Dworzec Towarowy. Wyparto także Niemców z zachodniej części Grzybowskiej na Towarową. 

W nocy z 27 na 28 sierpnia, oddziały mokotowskie dowodzone przez podpułkownika Bolesława Gancarza „Gryfa” przeprowadzają natarcie na koszary pomiędzy ulicami Szwoleżerów, 29 Listopada i Podchorążych. Ciężkie walki toczą się na terenie Parku Łazienkowskiego. Próba połączenia Mokotowa ze Śródmieściem kończy się niepowodzeniem. 

Cały Górny Mokotów znajduje się pod silniejszym niż zwykle ogniem artylerii nieprzyjaciela. Od strony Wilanowa Niemcy przypuszczają silny atak na Sadybę. 

Niemiecki sąd wojskowy skazuje na karę śmierci SS-Brigadeführera Mieczysława Kamińskiego, dowódcę brygady SS RONA. Jest on odpowiedzialny za krwawą pacyfikację Ochoty, ale zostaje przez Niemców skazany za niesubordynację i popełnienie szeregu przestępstw o charakterze kryminalnym. Wyrok wykonano 4 października 1944. 

Na Słowacji, w nocy z 28 na 29 sierpnia wybucha powstanie. Na froncie zachodnim, we Francji wyzwolona zostaje Marsylia.

Karol Karasiewicz 

28 sieprnia 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Liczba odwiedzin: 193226