FLUORESCENCYJNE SCHODY NA URSYNOWIE

W czwartek Urząd Dzielnicy Ursynów zaprezentował koncepcje zagospodarowania Parku Polskich Wynalazców. 

Architekci z pracowni LSPROJEKT opracowali koncepcję zgodną z sugestiami mieszkańców, którzy podczas konsultacji w 2016 roku opowiedzieli się za jak najmniejszą ingerencją w teren między ulicami Szolc-Rogozińskiego a Rosoła, od maja br. noszący oficjalną nazwę Parku Polskich Wynalazców. 

Koncepcja zakłada, że poszczególne elementy parku będą wykonane z ekologicznych materiałów, takich jak drewno czy kamień, nawierzchnie będą mineralne, z elementami kostki granitowej lub drewniane. Drewniane będą również ławki, leżaki i kosze na śmieci. 

Wśród małej architektury nie zabraknie elementów nawiązujących do dzieł polskich wynalazców. Ciekawym rozwiązaniem jest drewniany plac ze spirografem, czyli przyrządem do kreślenia skomplikowanych krzywych matematycznych oraz spiral, który wymyślił polski matematyk Krzysztof Abakanowicz. Na placu zębatkę spirografu tworzą betonowe bloki w kształcie graniastosłupów, na których można usiąść. Innym elementem nawiązującym do nazwy parku jest trylinka, czyli betonowy materiał budowlany wymyślony przez Władysława Trylińskiego. Z trylinki zbudowane będą cztery place zabaw usytuowane od zachodu. Każde z miejsc zostanie wyposażone w jeden z przestrzennych napisów: myśl, kreatywność, idea, pomysł. 

Od strony ulicy Szolc-Rogozińskiego zaprojektowano zadrzewiony plac zabaw, którego największą atrakcją będzie 12-metrowa zjeżdżalnia tubowa. Nie zabraknie również dużego zestawu wspinaczkowego, lasu pajęczyn, toru przeszkód oraz huśtawek. Niedaleko od placu zabaw usytuowano schody w kształcie drewnianych tarasów. Mają one prowadzić na szczyt górki. Przypominamy, do maja br. roku teren ten był przez okolicznych mieszkańców nazywany Psią Górką. Od strony wschodniej zaprojektowano aleję drzew, która ma upamiętniać polskich wynalazców. Przy każdym z drzew zostanie ustawiona tablica w kształcie betonowego kubika, z informacją o konkretnym naukowcu. Również od strony wschodniej pojawi się 2-metrowe, dwustronne lustro, które ma optycznie powiększać przestrzeń. 

Taras widokowy od strony północno-zachodniej wyposażony zostanie w leżaki, stół piknikowy oraz... peryskop. 

W parku nie zabraknie podświetlanych, dwumetrowych ram, w których będzie można robić sobie zdjęcia, oraz fluorescencyjnych schodów. 

Obok nich pojawi się wielki napis „Fluorescencja”, na którego literach będzie można siedzieć. 

Całość zostanie obsadzona krzewami, drzewami i łąkami kwietnymi. 

Park ma być gotowy pod koniec 2021 roku. Jego koszt oszacowano na 2 mln złotych. 

Magdalena Kuc 

3 listopada 2020 roku

Pojekt parku (mat. prasowe)
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352960