KONCER W WARSZAWSKIM TEATRZE ŁAMIE PRAWO?

Koncert „Dla Ciebie Mamo” odbył się mimo zakazu organizacji zgromadzeń, koncertów i spektakli. Zorganizowała go Telewizja Polska dwa dni temu, podczas trwania obostrzeń epidemiologicznych. 

Wydarzenie miało miejsce w teatrze Polskim im. A. Szyfmana, 26 maja, w Dzień Matki. Organizatorem była TVP, która transmitowała go też na swojej antenie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że odbywał się z udziałem publiczności, a artyści występujący na scenie nie zachowywali dystansu społecznego, co wywołało oburzenie internautów. 

„Wasz koncert jest lepszy niż nasz”, „Gdzie są kary dla organizatorów?”, „Koncerty zakazane?”, „Jakim prawem w koncercie brała udział publiczność?” - takie słowa można było przeczytać pod zapisem koncertu na You Tubie. Również wielu artystów nie kryło swojego oburzenia, do sprawy odniósł się m.in. muzyk Tomasz Sikora. 
- „Drogie koleżanki i koledzy muzycy, drogie aktorki i aktorzy, tancerki i tancerze, rząd chyba zapomniał opublikować informację o odmrożeniu teatrów i sal koncertowych, ale dzięki TVP już wiemy. Także ruszajmy na sceny, oczywiście w standardzie reżimu wyznaczonego przez telewizję publiczną” – napisał na swoim profilu społecznościowym. 

Koncert, w podobnym tonie, skomentowała również Kultura Niepodległa, dodając, że TVP łamie prawo i powinna zostać przykładnie ukarana grzywną. Jakiś czas potem z inicjatywy aktorki Aliny Czyżewskiej związanej z obywatelskim ruchem watchdog, do Głównego Inspektora Sanitarnego wpłynął wniosek o ukaranie stacji. 

Czy Telewizja Polska złamała prawo? Odpowiedz na to pytanie, uzależniona jest od tego, kto zasiadał na widowni. Jeśli była to publiczność w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, odpowiedź brzmi - tak, jeśli natomiast byli to wynajęci na potrzeby koncertu statyści, odpowiedź brzmi - nie, i dokładnie w ten sposób broni się organizator imprezy spółka World Media. W oświadczeniu czytamy: „Zarząd spółki World Media zdecydowanie zaprzecza wszelkim insynuacjom, wskazującym na zorganizowanie wydarzenia rozrywkowego z udziałem publiczności, a realizacja koncertu służyła wyłącznie produkcji audycji pod nazwą „Dla Ciebie Mamo". 

W oświadczeniu spółka mocno podkreśla fakt, iż od dnia 16 maja br. z ograniczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zostały wyłączone m.in. działania mające na celu przeprowadzanie nagrań audiowizualnych bez udziału publiczności.

Magdalena Kuc

27 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352832