WILLA GESSNERA W REJESTRZE ZABYTKÓW

Przedwojenna willa Gessnera na Bielanach znalazła się wreszcie w rejestrze zabytków. Od lat o to upominali się miejscy aktywiści ze Stowarzyszenia Razem dla Bielan. Willa znajduje się na przy Palisadowej 7. 

Jak zwykle w takich przypadkach bywa, sprawa rozbijała się o pieniądze. Przez wiele lat władze dzielnicy uważały, że jego remont jest nieopłacalny i myślały o jak najszybszej sprzedaży grożącego zawaleniem budynku. 

Willa powstała w 1923 roku na rozparcelowanym folwarku Placówka. Należała do znanego warszawskiego farmaceuty Jana Gessnera. Przetrwała II wojnę światową pomimo dramatycznych starć, do jakich doszło w 1939 roku, między 30 Pułkiem Strzelców Kaniowskich a nacierającymi na Warszawę formacjami niemieckimi. Z 900-osobowego batalionu majora Bronisława Kamińskiego broniącego Placówki zginęło 600 żołnierzy. Jeszcze większe straty były po stronie nieprzyjaciela. Zginęło 1500 Niemców. Bitwa ta nazywana jest Warszawskimi Termopilami. 

Po wojnie, budynek do 1954 r. wynajmował Edward Gobiec – farmaceuta, kolega Jana Gessnera, potem willa została przeznaczona na mieszkania komunalne. W latach 90. zaniedbany budynek zaczął się po prostu sypać. Wielokrotnie przeprowadzane ekspertyzy potwierdziły jego fatalny stan. W 2009 roku rodziny go zamieszkujące zostały wykwaterowane. Od tego momentu stał pusty. 

Lepsze czasy dla willi nastały w 2017 roku. To dzięki staraniom m.in. zastępcy burmistrza Bielan — Włodzimierza Piątkowskiego (Razem dla Bielan), budynek został należycie zabezpieczony, jego elewacja wyremontowana, a teren, na którym stoi, posprzątany i ogrodzony. 

- Stanęliśmy na głowie, żeby znaleźć pieniądze na przywrócenie jej dawnego blasku. Teraz rozważamy przeznaczenie willi na cele użyteczności publicznej. Moim marzeniem jest otwarcie tam Muzeum Bielan, ale na to potrzebowalibyśmy około 3 mln złotych - powiedział Włodzimierz Piątkowski w wywiadzie w 2017 roku. 

Co będzie dalej z Gessnerówką, czas pokaże. 

Magdalena Kuc

29 maja 2020 roku
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356738