NIE OLEWAMY MIASTA

Trwa 22. edycja architektonicznego konkursu „Koło”, podczas którego młodzi architekci oraz studenci kierunków architektonicznych projektują budynki z funkcją toalety publicznej dla polskich miast. Tegoroczna edycja konkursu po raz kolejny odbywa się w Warszawie i nosi nazwę — Concept Merliniego. Zadanie, z jakim będą się mierzyć młodzi architekci, polega na zaprojektowaniu pawilonu-łazienki dla Łazienek Królewskich. 

Organizatorem „Koła” jest polski oddział szwajcarskiego przedsiębiorstwa Geberit, które zajmuje się projektowaniem urządzeń sanitarnych. Geberit Polska od lat promuje akcję — Nie Olewamy miasta, wychodząc naprzeciw podstawowym potrzebom jego mieszkańców. To właśnie w jej ramach organizowany jest konkurs. 

Pawilon z funkcją toalety ma powstać w północno-wschodniej części Łazienek Królewskich, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Myśliwieckiej. Nazwa Concept Merliniego nawiązuje do głównego projektanta Łazienek Królewskich — Dominika Merliniego. 

Na stronie internetowej wydarzenia można głosować na prezentowane projekty. Każdego dnia można oddać jeden głos na jeden, dowolnie wybrany przez siebie projekt. Głosowanie trwa do dnia 12 czerwca br. 

Łazienki Królewskie, letnia rezydencja ostatniego króla Polski — Stanisława Augusta Poniatowskiego, zostały założone w XVIII wieku. Ich głównym architektem był Dominik Merlini. Park nie został zniszczony w czasie II wojny światowej i jest jednym z najcenniejszych zespołów parkowo - pałacowych w Polsce. Charakteryzuje się harmonijnie rozplanowaną przestrzenią oraz współgrającymi z nią pawilonami i starymi drzewami. 

Magdalena Kuc

29 maja 2020 roku
Fot. Paweł Czarnecki, materiały prasowe
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352806