METRO SIĘ UNOWOCZEŚNIA 

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił rozpoczęcie przygotowań do wakacyjnych remontów dwóch stacji pierwszej linii metra. Dotyczy to stacji Ratusz-Arsenał oraz Pole Mokotowskie. 

Kończy się termin przetargu na remont stacji Ratusz-Arsenał, który ma polegać na przebudowie wejścia z placu Bankowego i innych prac związanych z ruchem pieszym, m.in. poprawy i wymiany oświetlenia. Główna część prac ma być wykonana w okresie wakacyjnym. Wykonawca otrzymał zalecenie, by nie utrudniać normalnego funkcjonowania metra, jak najmniej utrudniać ruch pasażerów na dojściach do stacji.

Znacznie ważniejszy front robót przygotowywany jest na stacji Pole Mokotowskie. To jedna ze stacji pierwszego odcinka metra uruchomionego 25 lat temu. Tu prace będą polegać na zainstalowaniu 4 wind dla pasażerów. Na tym odcinku przed laty obowiązywały inne rygory budowlane. Windy instalowano tylko na jednym, południowym końcu stacji. Cały ten odcinek wymaga odrabiania zaległości. Stacja Pole Mokotowskie położona blisko uczelni SGH, stanowiąca jednocześnie punkt przesiadkowy na linie tramwajowe i autobusowe została wybrana nieprzypadkowo. Zostaną wykonane windy umożliwiające zjazd z obu stron alei Niepodległości na antresolę. Z niej kolejne dwie umożliwią wjazd na przestanek tramwajowy oraz zjazd na peron metra. 

ZTM-owi życzymy dalszych trafnych decyzji. Jak ważne są to prace przypomnę, że najstarszy odcinek metra w odróżnieniu od odcinka bielańskiego budowany był jako tzw. „metro głębokie”. Oprócz stacji Politechnika braki wind i schodów ruchomych są ogromnym utrudnieniem dla ludzi starszych, inwalidów i osób z wózkami dziecinnymi.

Franciszek Trynka

8 czerwca 2020 roku
Opracowanie niniejsze, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (w tym przedruk, kopiowanie) jest dozwolone wyłącznie w formie dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. www.warszawaexpress.pl.
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 352880