POSTAPOKALIPTYCZNA FABRYKA

Kiedy zjeżdża się z trasy mostu Północnego na Tarchomin i spojrzy w prawą stronę, oczom przybysza ukaże się widok rodem z filmów postapokaliptycznych: stara fabryka z niszczejącymi suwnicami, „wieżowiec” z powybijanymi oknami, a dookoła rozsiane rozmaite punkty sprzedaży materiałów budowlanych. 

Kiedyś jednak było to tętniące życiem miejsce. W czasach słusznie minionego ustroju, w fabryce domów produkowano gotowe elementy ścian i sufitów, niezbędne do budowy bloków z tzw. wielkiej płyty. Wykorzystywano je m.in. na Ursynowie i Targówku. Działała przez kilka dekad, zamknięto ją na początku lat 90. 

W okolicy fabryki ulokowano swego czasu pierwszą na tym obszarze pętlę autobusową: Tarchomin (Fabryka Domów). Dzisiaj przystanki w pobliżu fabryki swoją nazwą - Stare Świdry - upamiętniają znajdującą się tam niegdyś wioskę. Przejeżdża tamtędy każdy tramwaj jadący na Tarchomin Kościelny i Nowodwory. 

Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, teren zakładu obejmuje 40 hektarów, częściowo wydzierżawionych firmom prywatnym, a częściowo pozostawionych odłogiem. Wprowadzili się do niej również bezdomni, całkiem wygodnie zagospodarowując pustą halę. Niestety, wszystko rozpada się wręcz w oczach, stanowiąc niezbyt atrakcyjną wizytówkę dzielnicy. 

Plany dotyczące fabryki oczywiście istnieją, ale z braku funduszy kończy się właśnie na planach. Przez pewien czas stanowiła zaplecze dla budowniczych mostu Północnego. Na terenie Starych Świdrów miano już wybudować osiedle Kępa Iberyjska, ale wszystko rozbiło się o kosztowną rozbiórkę. Istnieje nowa koncepcja ratusza zakładająca wybudowanie nowego osiedla w ramach programu „Mieszkania 2030” – w nim mają znaleźć się mieszkania komunalne i socjalne, na wynajem, TBS-y oraz lokale komercyjne. Przewiduje się również powstanie infrastruktury miejskiej oraz miejsc o przeznaczeniu wypoczynkowo-sportowym. A teren jest ogromny! Wszak tuż obok znajduje się także dawne składowisko odpadów paleniskowych EC Żerań, mające zostać włączone do planów rozbudowy. 

W ubiegłym roku odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami dzielnicy, którzy reagują na te pomysły raczej niechętnie, jako że bloków na Białołęce nie brak, a coraz większym problemem staje się komunikacja! Oczywiście, w planach znajduje się również budowa linii tramwajowej wzdłuż ulicy Myśliborskiej, mającej obsługiwać owo nowe osiedle, ale wystarczy spojrzeć na wieloletnie opóźnienie budowy torów przy ulicy Modlińskiej, by wiedzieć, że to pieśń bardzo odległej przyszłości… 

Na razie na tym terenie straszy fabryka, będąca wielce atrakcyjnym miejscem dla eksploratorów, nielicznych odwiedzających z zacięciem artystycznym i bezdomnych… Na zdjęciach widać, że jest w niej jakieś ukryte piękno… A jak się Państwu podoba? 

Magda Kozłowska

4 lipca 2020 roku
Fot. Magda Kozłowska
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 608815