POWSTANIE WARSZAWSKIE DZIEŃ PO DNIU

22 WRZEŚNIA 1944

Lotnictwo i artyleria sowiecka ostrzeliwują niemieckie pozycje obronne w rejonie Dworca Gdańskiego, na Cytadeli oraz lotnisko na Bielanach. 

Powstańcze reduty na przyczółku czerniakowskim przez cały dzień odpierają niemieckie szturmy. Siły powstańcze liczą około 150 żołnierzy. Kapitan Ryszard Białous „Jerzy” i major Stanisław Łatyszonek podejmują decyzję o przebiciu się do Śródmieścia Południowego. Opór trwa do nocy. Podjęta w nocy ewakuacja na prawy brzeg nie dochodzi do skutku. Za to w nocy kilkunastu powstańców z oddziałów "Radosława" przebija się z przyczółku "górą" przez niemieckie pozycje i dociera do Śródmieścia. 

Kolejnym celem niemieckich oddziałów z grupy generała Rohra będzie Mokotów. Przygotowują zmasowany atak na pozycje powstańcze w tej dzielnicy. 

Tymczasem, na Mokotowie, Żoliborzu oraz w Śródmieściu Sowieci dokonują kolejnych zrzutów, głównie żywności. Bardzo często zaopatrzenie zrzucane jest z samolotów bez spadochronów. Powoduje to najczęściej zniszczenie zawartości. 

22 września, pod naporem nieprzyjaciela, powstańcy opuszczają redutę „Magnet”. Reduta znajdowała się na terenie gmachu fabryki „Magnet”, w czasie okupacji Bruhn Werke, przy ulicy Promenada 1 oraz w zakładach samochodowych Zygmunta Popławskiego przy al. Belwederskiej 10. Była strategicznym punktem w walce z okupantem hitlerowskim w czasie powstania warszawskiego. Broniona od 17 sierpnia do 22 września 1944 r. przez kompanię 02 „Withala” przy wsparciu kompanii B3 pułku „Baszta” oraz grupę artyleryjską „Granat” i I dywizjon ułanów „Jeleń”. Tereny umocnienia reduty były uzupełnione w rowy łącznikowe z wałami ochronnymi. Pod samą jezdnią był wykonany tunel, który umożliwiał bezpiecznie utrzymanie łączności. 

Dowódca I Frontu Białoruskiego, marszałek Konstanty Rokossowski wydaje rozkaz o zatrzymaniu działań bojowych na obszarze Warszawy oraz przejście do defensywy. 

Karol Karasiewicz 

22 września 2020 roku
Reduta "Magnet"
Fot. MaSzt
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 356647