COŚ SIĘ ZMIENIŁO...

Na scenie Spektaklove w Małej Warszawie na Pradze miała miejsce kolejna premiera. Spektakl „żONa” w reżyserii Adama Sajnuka pierwszy raz zaprezentowano publiczności 27 października 2022 roku. 

„żONa” została zrealizowana według debiutanckiego scenariusza francuskiej autorki Jade-Rose Parker. Paryska premiera przedstawienia okazała się prawdziwym sukcesem. Czy tak stanie się też z polską wersją sztuki? 

François i Carlę poznajemy w ich mieszkaniu. On jest merem francuskiego miasta, który walczy w zbliżających się wyborach o reelekcję – w tej roli Piotr Polk, ona to lojalna żona wspierająca męża w jego działaniach, grana przez Renatę Dancewicz. Są wzorowym małżeństwem z trzydziestoletnim stażem, mającym adoptowaną córkę Louise, będącą oczkiem w głowie rodziców. Nic nie wskazuje na to, że za chwilę ich sielskie życie może przeistoczyć się w rodzinną tragedię. I bynajmniej nie chodzi tu o nowotwór, o którym właśnie dowiedziała się Carla. Inna długo ukrywana tajemnica burzy sielankę małżonków, wystawia ich związek na wielką próbę. Całości nieszczęść dopełnia pojawienie się w mieszkaniu rodziców córki, która „bombarduje” ich kolejnymi niespodziankami.
„żONa” jest nie tylko zabawną komedią mającą rozśmieszyć widzów, ale też sztuką mającą dać do myślenia na temat tolerancji i inności. Przedstawienie demaskuje naszą hipokryzję w sprawach, które niby akceptujemy u innych, ale nie jesteśmy w stanie zaakceptować u siebie. Widz zaczyna się zastanawiać, co by było gdyby takie zdarzenie przytrafiło się w jego własnej rodzinie, czy jego poglądy pozostałyby nadal liberalne i tolerancyjne. Wybuchom śmiechu coraz wyraźniej towarzyszy pytanie, czy rzeczywiście mamy się z czego śmiać… Komedia powoli zamienia się w dramat.

Sztuka została sprawnie zrealizowana przez Adama Sajnuka, którego znaliśmy do tej pory głównie ze świetnych i głównie dramatycznych realizacji Teatru WARSawy. Tym razem reżyser wziął na warsztat komedię i poprowadził ją w sposób bardzo sprawny. Widzowie co rusz zaskakiwani są szybkimi zmianami akcji, co powoduje, że spektakl nie jest monotonny. 

Całość w sposób perfekcyjny odegrana jest przez parę aktorską: Renatę Dancewicz i Piotra Polka. Na scenie towarzyszy im młodsze pokolenie aktorów: Justyna Fabisiak w roli Louise oraz Cezary Łukaszewicz, jako jej narzeczony Rachon. 

Reasumując, „żONa” to komedia, która daje nam do myślenia na temat naszych poglądów i naszej własnej hipokryzji, udawania kogoś innego. To jedna z ciekawszych pozycji komediowych, jaką miałem przyjemność oglądać w ostatnim roku.
Tomasz Chodorski
Fot. Bartosz Sobkowiak2
ŻONA
Jade-Rose Parker 
Tłumaczenie: Irma Helt 

Reżyseria: Adam Sajnuk 
Kostiumy i scenografia: Katarzyna Adamczyk 
Muzyka: Michał Lamża 

Obsada: Renata Dancewicz, Piotr Polk, Justyna Fabisiak, Cezary Łukaszewicz 

Czas trwania: 90 min (1 przerwa)
Data premiery: 27 października 2022 

Mała Warszawa - scena Spektaklove 
ul. Otwocka 14
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 768729