CZAS NA TANGO

Czy można przełożyć na język przyjazny przeciętnemu słuchaczowi niezwykle skomplikowane utwory awangardowych mistrzów muzyki klasycznej? W sposób, który by zachęcał do ich ciągłego słuchania, a nawet tańczenia? Jak najbardziej można. Udowodnił to kwartet muzyczny Cup of Time, wydając swoją najnowszą płytę poświęconą tangom. 

„Modern Tangos” zawiera dziewięć wyjątkowych kompozycji, z czego osiem to interpretacje awangardowych kompozytorów muzyki klasycznej, takich jak Igor Strawiński, Alberto Ginastera czy Erwin Schulhoff, a jedna jest autorstwa lidera zespołu Ryszarda Borowskiego. Wybór twórców nie jest przypadkowy. Większość z nich to muzycy zrywający z ładem klasycznej kompozycji muzycznego dzieła na korzyść pozornie niepasujących do siebie dźwięków. Prawie wszyscy zafascynowani są jazzem i prawie wszyscy, poza Gilem Evansem, tworzą na początku XX wieku, kiedy jazz i tango królują w kabaretach Paryża, Berlina czy Nowego Orleanu. 

Wszystkie utwory zostały zinterpretowane w lekki, wręcz finezyjny sposób, niekiedy, co absolutnie nie jest zarzutem, odbiegający daleko od oryginału. I tak np. drugi utwór na płycie, zatytułowany „Tango ze suity Esquissez de jazz cz. III”, napisany pierwotnie na fortepian, przez czeskiego kompozytora Erwina Schulhoffa w 1927 roku, dzięki Cup of time zyskało ciepłe, rytmiczne brzmienia, wzmocnione aksamitnymi dźwiękami bandeonu. 

Podobnie sprawa ma się z utworem czwartym, którego pierwotnym kompozytorem był jazzman – Gil Evans. „Jego Las Vegas Tango” grane w oryginale przez big-band, z bardzo rozbudowaną sekcją instrumentów dętych, w interpretacji Cup of time, zyskał nostalgiczny i sensualny charakter. 

Na szczególną uwagę zasługuje „Tango na fortepian” Igora Strawińskiego. Jedno z najbardziej awangardowych tang w historii muzyki, po mistrzowski zaaranżowane i zagrane przez zespół, kompilacja wiolonczeli, skrzypiec, bandeonu i fletu, przywodzi na myśl najbardziej kontrowersyjny utwór Strawińskiego – „Święto wiosny”. Osobiście wolę jednak to tango w wykonaniu Cup of time niż solowy oryginał Strawińskiego. Na płycie „Modern Tangos” oprócz wyżej wymienionych utworów, możemy usłyszeć również interpretacje tang: Charles'a Camille'a Saint-Saëns'a, Bohuslava Martinů, oraz Alberto Ginastery. 

Na krążku znalazło się też miejsce dla oryginalnego utworu skomponowanego przez lidera Cup of Time – Ryszarda Borowskiego. Jego „Tango napięć” wykorzystuje elementy bossa-novy, i jest także wyróżniającym się utworem w całym zestawieniu. 

„Modern Tangos” to płyta godna polecenia dla wszystkich zakochanych w tangu. 

Zespół Cup of time, powstał w 2008 roku. W skład kwartetu wchodzą lider - Ryszard Borowski (flet), Agnieszka Cypryk (skrzypce), Rafał Grząka (akordeon, bandeon), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Muzycy reprezentują tzw. trzeci nurt, łączący muzykę klasyczną z jazzem. „Modern Tangos” jest ich piątą płytą.  
Fot. Tomasz Chodorski
Fot. Cup of Time

Magdalena Kuc

14 stycznia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727213