PARK OLSZYNA WYPIĘKNIAŁ

Ponad 80 ton zniszczonego asfaltu wywieźli robotnicy w trakcie prac w zespole przyrodniczo-krajobrazowym Olszyna. 

Jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego na rok 2020, był projekt zatytułowany „Wymiana chodnika w lasku w parku Olszyna”. Inicjatywa zgłoszona przez radnego Bielan, Piotra Walasa, właśnie doczekała się realizacji. 

Zniszczoną, niebezpieczną, ze względu na pofałdowanie asfaltu, oraz nieekologiczną ścieżkę zastąpiła estetyczna drewniana nawierzchnia. Nowy trakt wykonany jest w sposób przyjazny dla istniejące w lasku środowiska naturalnego. Chodnik o długości 160 metrów, przy którym znajdują się też dwa tarasy, został nieznacznie zawieszony nad powierzchnią gruntu, co umożliwia wentylację oraz odpowiednie nawodnienie znajdującego się pod spodem systemu korzeniowego drzew i krzewów. Tego typu konstrukcja w żaden sposób nie ingeruje w korzenie roślin i jest jednym z najpopularniejszych proekologicznych rozwiązań, które mają za zadanie pogodzić obecność drzew z infrastrukturą wykorzystywaną na co dzień przez ludzi. 

Ścieżka została wykonana z drewna modrzewiowego, które jest bardzo trwałe i wykazuje niezwykle dużą odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Jest wodoodporne i nie ulega zagrzybieniu oraz gniciu. Jego wartość użytkowa w stanie suchym, np. w domu, określana jest na ok. 1,8 tys. lat, a w stanie mokrym, np. zanurzone w wodzie, na ok. 500 lat. Osobiście podejrzewamy, że chodnik w lasku tyle nie wytrzyma ze względu na różnego rodzaju naprężenia związane z jego użytkowaniem. Niemniej jednak wydaje się, że przez następne 40 lat okoliczni mieszkańcy będą mieli sprawę z przysłowiowej głowy. 

Od strony ulicy Gąbińskiej ustawiono 6 ławek, które otacza zieleń. Nowe nasadzenia to 28 drzew, ponad 2000 tysiące krzewów i bylin, oraz 400 tulipanów. W zeszłym roku na terenie parku Wydział Ochrony Środowiska przeprowadził tzw. bioblitz, czyli badanie biologiczne mające na celu zlokalizowanie wszystkich gatunków organizmów występujących na danym obszarze. W trakcie badań odkryto, m.in. dwa nowe, niewystępujące dotychczas na terenie miasta, gatunki pająków: Heriaeus graminicola i Philodromus albidus. Obydwa wymieniane są na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce. 

Jak powiedział burmistrz Bielan, Grzegorz Pietruczuk: „Było wiele zaskoczeń, ale dzięki badaniu udało się zebrać całą informację na temat tego ekosystemu, o który staramy się bardzo dbać. W kolejnych latach planujemy tu kolejne zmiany tak, aby ten zespół został zachowany w jak najbardziej naturalnym kształcie”. 

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna znajduje się pomiędzy ulicami Gąbińską, Romaszewskiego, Broniewskiego oraz trasą Armii Krajowej. Park liczy 2,23 ha. Jego teren to obszar dawnej doliny rzeki Rudawki, która obecnie płynie przez Żoliborz i wpada do Wisły w Lesie Bielańskim. Na terenie parku występuje wiele ciekawych gatunków drzew, krzewów i roślin oraz zwierząt. Może uda się komuś odkryć jeszcze jeden niezidentyfikowany gatunek podczas niedzielnego spaceru?
Magdalena Kuc
Foto: Urząd Dzielnicy Bielany

9 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359993