W miejscu pomnika „Czterech Śpiących”, u zbiegu ulicy św. Cyryla i Metodego i ulicy Targowej stanęła nowa wystawa plenerowa.
Instalacja składa się z sześciu edukacyjnych plansz i poświęcona jest historii rzezi Pragi. Na planszach przedstawione zostało tło historyczne masakry z dnia 4 listopada 1794 roku, przebieg obrony Pragi w trakcie ostatniej bitwy powstania kościuszkowskiego, informacje dotyczące samej masakry oraz biogramy dowódców.
Wystawa, zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie urzędu Pragi Północ, ma charakter czasowy i będzie dostępna przez kilka najbliższych tygodni.
Inicjatorem wystawy jest urząd dzielnicy Praga Północ. Konstrukcja stanęła w 226 rocznicę tragicznych wydarzeń i być może jest wstępem do postawienia w tym miejscu pomnika, o co zabiegają od lat aktywiści ze stowarzyszenia Twoja Praga, z radnym oraz prezesem stowarzyszenia Jackiem Wachowiczem na czele. Do pomysłu entuzjastycznie odnosi się również burmistrz dzielnicy – Wojciech Zabłocki. Ideę popiera część mieszkańców Pragi Północ.
W 2016 roku Rada Warszawy pozytywnie zaopiniowała inicjatywę, by na miejscu zdemontowanego w 2011 roku monumentu „Czterech Śpiących”, postawić instalację, która upamiętniałaby rzeź Pragi — jedno z najtragiczniejszych wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej.
Na początku 2017 roku pomysł trafił do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego i tam utknął ze względu na fakt, że ratusz nie przeprowadził wymaganej procedury zniesienia w tym miejscu lokalizacji poprzedniego pomnika – Chwały Bohaterów Armii Radzieckiej (tak brzmi oficjalna nazwa pomnika „Czterech Śpiących”), co uniemożliwia postawienie czegokolwiek innego w tym miejscu. Urzędnicy w specjalnie wystosowanym liście zasugerowali stowarzyszeniu wybór innej lokalizacji. Niedługo po tym, aktywiści wystosowali oficjalny list do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, w którym wyrażali zaniepokojenie zaistniałą sytuacją oraz przypomnieli fakt, iż pomysł zaakceptowała Rada Miasta.
Jeśli pomnik powstanie, nie będzie jedynym obiektem na terenie dzielnicy poświęconym masakrze z 1794 roku. Na placu Bohaterów 1863 roku, przed katedrą św. Floriana, w 1994 roku, w 200-setną rocznicę tragicznego wydarzenia został odsłonięty pamiątkowy głaz wraz z tablicą. Natomiast u zbiegu ulicy Jagiellońskiej i al. Solidarności znajduje się metalowy krzyż dedykowany ofiarom rzezi. Przylega on do ogrodzenia cerkwi od ul. Jagiellońskiej i stoi na miejscu drewnianego krzyża postawionego przez mieszkańców w 1794 roku.
Rzeź Pragi jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń insurekcji kościuszkowskiej. 4 listopada 1794 roku wojska rosyjskie dowodzone przez generała Aleksandra Suworowa, po przełamaniu obrony, dokonały masakry ludności cywilnej, podczas której życie straciło kilkanaście tysięcy mieszkańców.