SIOSTRY Z POWSTANIA

Nakładem oficyny wydawniczej Znak została wydana książka Agaty Puścikowskiej zatytułowana: „Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę”. Obszerna, licząca bez mała 486 stron publikacja jest wyjątkowa ze względu na fakt, że porusza temat, który do tej pory nie był badany, a mianowicie bohaterstwa sióstr zakonnych podczas powstania warszawskiego. 

Książka składa się z dwudziestu czterech rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest innemu zgromadzeniu. Na początku każdego rozdziału autorka pokrótce opisuje historię danego zakonu oraz przedstawia czas, kiedy zgromadzenie przybyło do Warszawy. Opowiada o codziennym życiu sióstr, o ich pracy, o ludziach, którymi się opiekują, o ich codziennych troskach i zmaganiach. Następnie przystępuje do opisu bohaterskich czynów poszczególnych mniszek. Snując wojenne historie, bazuje przede wszystkim na spisanych relacjach, kronikach i dokumentach gromadzonych przez zgromadzenia zakonne. 

Publikację świetnie się czyta, dzięki przystępnemu językowi. Narracja prowadzona jest przede wszystkim w czasie teraźniejszym. W wielu miejscach autorka posługuje się cytatami, które ożywiają akcję i powodują, że czujemy się tak, jakbyśmy byli uczestnikami wydarzeń: „Na ulicy Gęsiej leży ranny, trzeba go przynieść. Czy patrol sanitarny gotów? Tak, jest gotów. Cztery siostry: s. Chodkowska, s. Deymer, s. Bagińska i s. Frankowska z noszami, s. Płaska jako patrolowa. Wychodzą sznurkiem, jedna za drugą, każda ma torbę sanitarną przewieszoną przez ramię. Siostra Deymer chwyta za nosze i swoim zawsze trochę tanecznym krokiem wybiega za nimi. Siostra Płaska zamyka pochód. Schowane za murem przyglądamy się im z daleka. Idą prosto jak świece, odważnie i zda się beztrosko”. 

Siostry pomagały powstańcom, gotowały, prały, opatrywały rannych i trzymały ich za rękę w chwili śmierci. Starały się w trakcie powstania przychodzić z pomocą każdemu, kto tego potrzebował, bez jakiegokolwiek wyjątku. Bardzo ciekawe są relacje opisujące zachowanie mniszek w stosunku do niemieckich rannych żołnierzy i jeńców. W rozdziale 9, który opisuje historię zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi, (dom zgromadzenia mieścił się na ulicy Racławickiej 14) jest opis powstańca, który w gniewie bije niemieckiego jeńca grubym kijem. Do chłopaka podchodzi siostra Tytusa i każe mu natychmiast przestać: „Proszę rzucić ten kij, jeniec to osoba nietykalna, nie chwytajmy się metod hitlerowskich, najwyraźniej nie dorosłeś do noszenia karabinu” - mówi. 

Siostry z powstania to niezwykle emocjonująca opowieść o bezinteresownym oddaniu, odwadze, honorze, przyjaźni i miłości w stosunku do drugiego człowieka, bez względu na jego stan, narodowość i przekonania. Pozycja jest obowiązkowa dla tych, którzy interesują się II wojną światową, a zwłaszcza powstaniem warszawskim.
SIOSTRY Z POWSTANIA
NIEZWYKŁE HISTORIE KOBIET WALCZĄCYCH O WARSZAWĘ

Autor: Agata Puścikowska 
Wydawnictwo: Znak 
Rok wydania: 2020 
Oprawa: twarda 
Liczba stron: 508 
Format: 23,0 x 16,0 cm
Magdalena Kuc

16 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 612816