DOMY DLA JEŻY

Jeże z Sadów Żoliborskich mogą zimować bezpiecznie. Właśnie powstały dla nich przytulne domki.

Pomysłodawcami wybudowania schronisk na czas okres zimy dla tych pożytecznych zwierzątek są mieszkańcy dzielnicy oraz społecznicy z Owocowych Sadów Żoliborskich, z Marią Janiak na czele. 

Domki powstały na terenie parku mieszczącego się w obrębie ulic: Braci Załuskich, Sady Żoliborskie i Tołwińskiego i wyglądają jak...kupa zgrabionych na jedno miejsce liści, ale to tylko pozory. Stos liści podtrzymuje specjalna, zbudowana z patyków drewniana konstrukcja, w środku jest ciepło, przytulnie i bezpiecznie. Po to by nikt domku nie zniszczył, nawet przez przypadek, przy każdym z nich postawiono drewnianą tabliczkę z napisem: „domek dla jeża”. 

Jeż europejski (Erinaceus europaeus) to najlepszy przyjaciel ogrodów i parków. Odżywia się przede wszystkim ślimakami i owadami, czyli żyjątkami, które roślinom, krzewom, drzewom i warzywom szkodzą najbardziej. Nie pogardzą też gryzoniami, płazami i nadpsutymi, leżącymi na ziemi owocami. Potrzebują, jak wszystkie zwierzęta owadożerne, bardzo dużych ilości pokarmu. Po to by mogły bezpiecznie przezimować, muszą mieć stworzone do tego odpowiednie warunki, o co w miastach nie jest wcale tak łatwo. Późną jesienią, jeże zapadają w sen zimowy. Temperatura powietrza musi się utrzymywać przez dłuższy czas w okolicach 15 stopni, stają się ociężałe i „zasypiają” na okres ok. 5 miesięcy. Zimują najchętniej pod stertą liści, pod konarami drzew w jamach ziemnych. Gniazda wyścielają mchem, liśćmi albo trawą. „To w zasadzie była taka spontaniczna akcja. Tydzień temu spotkaliśmy się po raz pierwszy. Jesteśmy przyzwyczajeni do regularnych spotkań niedzielnych, bo co niedzielę były owocobrania. No i ludzie się dopytują, czy robimy coś dalej. W zasadzie spotkaliśmy się tutaj w Sadach w celu oglądania drzewek sadowniczych i jakiej pielęgnacji by wymagały na początku przyszłego roku. Powstała idea, że jest sporo suchych gałęzi i liści na trawnikach, więc może szybciutko zbudujemy jakąś konstrukcję dla zwierząt, w domyśle przede wszystkim jeży, których mamy sporo w parku" – powiedziała Maria Janiak. 

Park Sady Żoliborskie powstał w 1992 roku w miejscu dawnych ogródków działkowych. Jego wielkość to 3,60 ha. W parku rośnie około 900 drzew, z czego 360 to drzewa owocowe. Ta wspaniała enklawa zieleni istnieje dzięki mieszkańcom, którzy sprzeciwili się budowie na tym kolejnych bloków i pawilonu handlowego terenie.
Magdalena Kuc
Fot. Owocowe Sady Żoliborski

19 listopada 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 360005