TRZEBIĄ LAS BIELAŃSKI

W Lesie Bielańskim, w okolicy ulic Przy Agorze i Marymonckiej trwa tzw. zabieg trzebieży drzew, polegający, m.in. na wycinaniu drzewostanu, który ma zbyt wygórowane potrzeby życiowe i zagraża tym samym innym, mniej rozwiniętym drzewom. 

„Podstawą do prowadzonych prac są wskazania gospodarcze zawarte w obowiązującym Planie Urządzania Lasu dla Dzielnicy Bielany na lata 2018-2027. Przeprowadzenie prac ma na celu poprawę warunków wzrostu drzew poprzez rozluźnienie zwarcia koron, umożliwiające lepszą rozbudowę aparatu asymilacyjnego, (dzięki czemu drzewo lepiej przystosuje się do panujących warunków – kom. Red.), rozrost koron, wzrost grubości pnia oraz poprawę stabilności rosnących drzew, […] Prosimy o zachowanie ostrożności i respektowanie oznakowania, ponieważ w czasie prac związanych z usuwaniem drzew zagrażających bezpieczeństwu na ścieżkach, zostanie wprowadzone częściowe ograniczenie dostępności rejonu prowadzonych prac ” - czytamy w komunikacie prasowym umieszczonym na stronach Lasów Miejskich. 

Zabiegi pielęgnacyjne będą trwały do 9 grudnia 2020. 

W trakcie prac zostaną usunięte również te drzewa, które zostały zainfekowane w wyniku żerowania kornika ostrozębnego oraz podatne na złamania, zamierające i obumarłe. Wycinka obejmie również egzemplarze dębu czerwonego, który został do nas sprowadzony w XIX wieku z Ameryki Północnej i jest obecnie gatunkiem inwazyjnym, czyli wypierającym nasze rodzime gatunki. 

Cześć wyciętych drzew zostanie pozostawiona na terenie lasu, gdzie będą ulegać naturalnemu rozkładowi, a część zostanie sprzedana, aby wzmocnić podupadający budżet miasta. 

Rezerwat Przyrody Las Bielański to pozostałość po dawnej Puszczy Mazowieckiej. Położony jest w trójkącie ulic: Podleśnej, Marymonckiej i Wybrzeża Gdyńskiego. Został utworzony 21 styczna 1973 roku. Jego powierzchnia to 130,35 ha. W lesie żyje dużo różnych gatunków zwierząt, takich jak sarny, dziki, lisy, zające, kuny oraz łosie, które na teren rezerwatu docierają przez park i Las Młociński, łączący Las Bielański z Puszczą Kampinoską. Oprócz tego w parku gniazduje ok. 40 gatunków ptaków, m.in. dzięcioł czarny, który jest symbolem parku.
Magdalena Kuc

3 grudnia 2020 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 360042