WARSZAWA JAK NOWA (RECENZJA)

Właśnie do rąk czytelników trafiła kolejna publikacja o najnowszych inwestycjach w stolicy „Warszawa 2021. Najciekawsze realizacje roku”. Seria tych żółtych książek ukazuje się już od 2010 roku. 

Miniony, 2020 rok, był rokiem szczególnym. Był to czas, gdy na ponad 6 miesięcy zamarło miasto. Zamarły też inwestycje i wydawało się, że nie zostanie oddana zbyt pokaźna liczba atrakcyjnych obiektów. Tymczasem, mimo pandemii, udało się autorom zebrać blisko setkę ciekawych obiektów.
Książka wydana jest w postaci bedekera najnowszej Warszawy. Podzielona jest na rozdziały tematyczne. I tak są tu: muzea, pomniki, sztuka, biurowce, teatry, kultura, edukacja i sport, hotele, inwestycje mieszkaniowe oraz inne obiekty, często nie dające się sklasyfikować w taki prosty sposób. Najobszerniejszym działem jest sztuka – 43 obiekty. Wśród opisywanych inwestycji są obiekty głośne w minionym roku. Obiekty, o których media się mocno rozpisywały, jak choćby Elektrownia Powiśle, Most Południowy czy głośny, jeszcze zanim został wybudowany, hotel Nobu. Są także znacznie mniej znane miejsca, jak choćby niewielki i niedostępny dla zwykłego człowieka, ukryty w sejmowych korytarzach pomnik Jana Olszewskiego czy też schowane na dalekich krańcach miasta Centrum Zdrowia Białołęka czy Centrum Sportu UKSW. 

Autorzy starają się wnikliwie opisywać wszystkie obiekty, przekazując maksymalnie treściwe informacje na temat inwestycji w stosunkowo niewielkiej objętości, średnio jednej strony opisu i jednego zdjęcia.

Książka napisana została przez Martę i Tomasza Chodorskich. Oboje autorzy są przewodnikami miejskimi po Warszawie, zafascynowanymi nową Warszawą, do której miłość wpoił im mistrz warszawskiego przewodnictwa, nieżyjący już Andrzej Kochanowski.

Mocną stroną publikacji są fotografie wykonane przez ich koleżankę po fachu, Sabinę Chylę, która wykonuje zdjęcia do tej serii od początku jej wydawania. Tym razem w książce znalazło się ponad sto fotografii jej autorstwa. 

Na uwagę zasługuje również forma publikacji, gdyż książka wydana jest w formacie 13cm na 18cm, co sprawia, że można ją schować do kieszeni i udać się na spacer po najnowszych stołecznych inwestycjach. Jednocześnie książka posiada elegancką formę, wydana jest na papierze kredowym w pełnym kolorze i oprawiona w twardą oprawę. 

Książka „Warszawa 2020. Najciekawsze realizacje roku” jest publikacją, która powinna być obowiązkowym woluminem w księgozbiorach varsavianistów oraz przewodników warszawskich. Powinna też zagościć w biblioteczkach wszystkich mieszkańców Warszawy, i tych starych i tych nowych. Wszystkich ciekawych, którzy wraz z tą żółtą książeczką mogą poznawać nowe oblicze swojego miasto.
Gustaw Koperski
WARSZAWA 2020. NAJCIEKAWSZE REALIZACJE ROKU

Autor: Marta Chodorska, Tomasz Chodorski
Wydawnictwo: Horn
Rok wydania: 2021
Oprawa: trwarda
Liczba stron: 191
Format: 13 x 18 cm
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691541