PRELUDIUM CHOPINOWSKIE
 

Już od piatku rusza wielkie preludium chopinowskie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W ramach wydarzenia zobaczymy najzdolniejszych młodych pianistów z Polski.
W Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina Teatru Wielkiego odbędą się specjalne koncerty młodych pianistów, którzy już od ubiegłego roku mają zagwarantowane miejsce w międzynarodowym konkursie chopinowskim. Taka sytuacja nastąpiła z powodu covidowej zmiany terminu konkursu. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbędzie się bowiem dopiero w tym roku, w dniach 2 – 23 października. 

Zanim to niezwykłe wydarzenie stanie się faktem, spragnieni dźwięków muzyki wielkiego kompozytora już od 21 maja mogą wziąć udział w święcie chopinowskim. Przez pięć najbliższych wieczorów przed melomanami wystąpi pięciu pianistów. To okazja do poznania młodego pokolenia muzyków, którzy już mieli okazję nieco zaprezentować się publiczności. W poszczególnych dniach zagrają: Piotr Pawlak, Adam Kałduński, Kamil Pacholec, Piotr Alexewicz i Szymon Nehring. 

Jako pierwszy, w piątkowy wieczór o godz. 19.00, zaprezentuje się pochodzący z Gdańska Piotr Pawlak. Artysta ma już pierwsze ważne pianistyczne sukcesy na swoim koncie, w tym zwycięstwo na XI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Darmstadt. Warto dodać, że Piotr jest nie tylko studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, ale również magistrem matematyki Uniwersytetu Gdańskiego. Na piątkowym koncercie zagra on utwory Fryderyka Chopina: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Balladę f-moll op. 52, Sonatę b-moll op. 35 oraz Impromptu Fis-dur op. 36. 
Kolejnego dnia, 22 maja, usłyszymy muzykę w wykonaniu Adama Kałduńskiego. Artysta również jest gdańszczaninem, który obecnie studiuje w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Kałduński jest zwycięzcą 2. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodych Pianistów w Pekinie z roku 2019. Zdobył również drugą nagrodę na 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2018 roku. Na koncercie w Teatrze Wielkim zagra on Mazurki op. 50 (G-dur, As-dur, cis-moll), Barkarolę Fis-dur op. 60 oraz Preludia op. 28. 
Niedzielny wieczór zagospodaruje nam Kamil Pacholec, który od 2019 roku studiuje w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swój pierwszy duży koncert wykonał w wieku jedenastu lat z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W roku 2016 zwyciężył 47. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Podczas tego konkursu zdobył również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworu solowego Fryderyka Chopina oraz za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego. W Teatrze Wielkim zaprezentuje Barkarolę Fis-dur op. 60, Walca Des-dur op. 64 nr 1, Walca cis-moll op. 64 nr 2, Nokturn Des-dur op. 27, Mazurki op. 30 oraz Scherzo b-moll op. 31.
Kolejny dzień, 24 maja, to dzień Piotra Alexewicza, ucznia w klasie Pawła Zawadzkiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu. Wśród wielu jego osiągnięć warto wspomnieć o 48.Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, gdzie młody muzyk zdobył pierwszą nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie koncertu. Na poniedziałkowym koncercie wykona on Poloneza fis-moll op. 44, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Balladę f-moll op. 524, Mazurki op. 24 oraz Scherzo b-moll op. 31. 
Prawdziwa zaś wisienka na torcie czeka na nas we wtorek 25 maja. Wtedy to wystąpi najbardziej utytułowany z całej piątki i doskonale już znany nie tylko największym miłośnikom muzyki klasycznej – Szymon Nehring. Krakowianin zwyciężał w wielu konkursach pianistycznych. Wśród jego największych sukcesów było zwycięstwo w XV Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie, który to konkurs wygrał jako pierwszy Polak. Nehringa pamiętamy również z XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w którym wystąpił w finale i był nadzieją dziesiątek tysięcy polskich melomanów kibicujących wtedy swojemu rodakowi. Nehring w programie swojego wtorkowego koncertu zaproponuje wysłuchanie Nokturnu op. 55 nr 2, Andanta Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22, Walca As-dur op. 64 nr 3, Etiudy As-dur op. 10 nr 10, Etiudy C-dur op. 10 nr 1, Poloneza-fantazji op. 61 oraz Scherza E-dur op. 54. 
Jak widać zanim doczekamy się samego konkursu, już teraz będziemy mogli nacieszyć się koncertami młodych, polskich uczestników tego wielkiego pianistycznego wydarzenia.
Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727282