OBIEKTYWEM...: PUNK ŻYJE W PROGRESJI

Po latach posuchy punkowych festiwali, w Warszawie, w klubie Progresja, odbył się Punk Fest. Jednodniowy festiwal zorganizowano na letniej scenie Progresji na Woli. 

Muzyka punkowa narodziła się w połowie lat 70. Zespołem uznawanym za prekursora nurtu jest brytyjski Sex Pistols. 

W Polsce był to czas zgrzebnego socjalizmu i braku perspektyw wśród młodych ludzi. Punk trafił na podatny grunt. Przełom lat 70. i 80. był okresem, kiedy zaczęły powstawać liczne zespoły punkowe, narodził się festiwal w Jarocinie, subkultura się rozrastała. Wykonanie nie musiało być muzycznie perfekcyjne, zdecydowanie ważniejsze od umiejętności wirtuozerskich był emocjonalny przekaz i treści. Za pierwszy punkowy zespół wielu znawców nurtu typuje zespół Deadlock, ale w tym samym okresie powstał, m.in. warszawski zespół Kryzys, założony przez Roberta Brylewskiego, czy KSU. Nastąpił wysyp kapel punkowych, powstały takie zespoły jak KSU, Atak, Tilt, Siekiera, Dezerter,  Sexbomba, Sedes, Armia, TZN Xenna czy Klaus Mitffoch. Wylęgarnią młodych zespołów stał się festiwal w Jarocinie. To tu debiutowała większość zespołów nurtu. 

Po ponad czterdziestu latach od narodzenia polskiego punka muzyka ta ma się dobrze. Wciąż jest grana, młodzi ludzie wciąż jej słuchają. 

Właśnie ci ludzie, już nie tylko młodzi, ale także "wyleniałe stare panczury", zjawili się pod klubem Progresja, który zorganizował Punk Fest i zaprosił śmietankę polskiego punka. Na scenie pojawił się pełen przekrój kapel punkrockowych. Koncert rozpoczął żyrardowski Pull The Wire oraz Uliczny Opryszek. Dalej pojawiły się The Bill oraz GaGa/Zielone Żabki. Następnie o mocne brzmienia zadbała obchodząca właśnie 30. urodziny legionowska Sexbomba oraz reaktywowany po 25 latach Towot. Festiwal zamknął legendarny zespół KSU z bieszczadzkich Ustrzyk Górnych. 

Kłębił się tłum punkowców pod sceną, z głośników brzmiała ostra muzyka... Punk nie umarł! Punk żyje w Progresji.
Tomasz Chodorski
PUNK FEST 
odbył się na Letniej Scenie Progresji
Fort Wola 22
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727207