NOWE PORZĄDKI W ATENEUM

Nowy sezon teatralny przyniósł zmiany w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie. Funkcję dyrektora teatru objął reżyser Artur Tyszkiewicz.
Nowy dyrektor, Artur Tyszkiewicz, jest reżyserem teatralnym. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie, będąc asystentem Erwina Axera i Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym. Doświadczenia dyrektora zdobywał w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. 

W Teatrze Ateneum wyreżyserował już, m.in. Rzeźnię Mrożka, Trans-Atlantyk Gombrowicza czy Dwór nad Narwią Rymkiewicza. 

Tyszkiewicz zamierza kontynuować dobre tradycje teatru. Nie planuje żadnych rewolucji oraz manifestacyjnych przedstawień. Jak zapowiada, będzie dążył do tego, aby teatr zdobył nowego widza. Zamierza dotrzeć do nowych mieszkańców Powiśla, gdzie się mieści Ateneum. Chce, by i nowi mieszkańcy uznali teatr za „swój”. Tyszkiewicz planuje tworzyć dobry i nowoczesny teatr o konserwatywnych korzeniach czerpiący z tradycji teatru. 
- Dla mnie Teatr Ateneum był zawsze teatrem autora i aktora. To jest taki rodzaj teatru, który lubię i sam uprawiam. Uważam, że zespół aktorski Teatru Ateneum jest wspaniały i będzie podstawowym medium rozmowy z widzem – mówi Artur Tyszkiewicz. 

Tyszkiewicz planuje zwiększyć liczbę młodych aktorów, których w ostatnich latach w Teatrze Ateneum jest bardzo mało. W planach nowych spektakli teatru Tyszkiewicza znajdą się spektakle lżejsze i bardziej rozrywkowe, lecz na wysokim poziomie aktorskim i reżyserskim. Znajdą się też spektakle poważniejsze. 

Nowy sezon, pod rządami nowego dyrektora, zainaugurowany zostanie już 11 września premierą spektaklu Ława przysięgłych Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty. Jest to premiera na żywo, a sam spektakl był już prezentowany w czasie pandemii online. 

Czy okres rządów Artura Tyszkiewicza okaże się tak dobry jak czasy jego wielkich poprzedników, dyrektorów Stefana Jaracza i Leona Schillera, czy Gustawa Holoubka pokaże czas.
Tomasz Chodorski
Fot. Bartek Warzecha (teatr), Jacek Poręba (portret Artura Tyszkiewicza)

1 września 2021 roku
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732153