TAJEMNICZA WOLA WIELKOMIEJSKA

„Wola wielkomiejska”, najnowsza książka Michała Szymańskiego z cyklu „Tajemnicze Miasto”, to zaproszenie na kolejne odkrywcze spacery po Warszawie.

Michał Szymański, nauczyciel języka angielskiego, fotograf publikujący swoje zdjęcia w przewodnikach, pilot wycieczek, a przede wszystkim varsavianista, miłośnik Warszawy, przewodnik, od kilku lat wydaje serię książek zatytułowaną „Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie”. Do tej pory ukazało się dwanaście publikacji, w których mogliśmy uczestniczyć w 63 spacerach po stolicy, poznać tajemnice, m.in. Starego Miasta, Śródmieścia, Pragi, Żoliborza, Ochoty, Mokotowa, Bielan.
„Wola wielkomiejska” to kolejna – XIII część cyklu i kolejne spacery – po Nowolipkach, Mirowie Południowym i Północnym, Czystem i po okolicach Powązek. Wola wielkomiejska to część bardzo charakterystycznej, klimatycznej dzielnicy Woli, dzielnicy wewnętrznie zróżnicowanej i skontrastowanej, dzielnicy, którą historia potraktowała bardzo brutalnie.
W książce Michała Szymańskiego odnajdujemy wraz z nim ślady historii sprzed wieków i ślady historii II wojny światowej, miejsca przypominające czasy przedwojenne i ponure peerelowskie, a także miejsca pamiętające jeszcze „element koczujący w ruinach”. Obok tych miejsc – „rodzynków” (lub jeśli ktoś woli „rodzynek”), ewentualnie w ich miejscach powstają w szybkim tempie „nowoczesne gmachy ze stali i szkła”, centra biznesowe i handlowe, apartamentowce i biurowce. Spacery z przewodnikiem Szymańskim pozwalają odkrywać tajemnice takich i podobnych miejsc, niecodzienne historie, biografie, detale architektoniczne, ciekawostki, na przykład związane z mieszkańcami niektórych kamienic, właścicielami niektórych fabryk, bywalcami znanych zakładów i kawiarni, czy ciekawostki związane z uczniami niektórych szkół… Nie codziennie dostajemy do rąk przewodnik, z którego możemy dowiedzieć się, do jakiej szkoły chodził Jurek Owsiak albo dlaczego do liceum im. Kopernika został przeniesiony Jarosław Kaczyński. Przy czym ta wiedza opatrzona jest nieraz ironicznym komentarzem. filmowych.
Autor „Woli wielkomiejskiej” pokazuje nam też wiele innym wolskich zaułków, podwórek, a nawet ścian, bo zwraca uwagę, np. na zapomniane tablice, na powstające murale czy współczesne dzieła sztuki, między innymi na abstrakcyjną rzeźbę Trutha w podwórku przy Ogrodowej, która kiedyś i mnie zainteresowała i o której pisałam w 2013 roku w „Najciekawszych realizacjach roku”. Michał Szymański zapowiada już kolejne części o Woli, a we wprowadzeniu pisze: „Wola… Jedno z najciekawszych miejsc w stolicy – dzielnica, która niczym soczewka skupia wszelkie problemy i oblicza miasta”. Warto więc sięgnąć po książkę i poznać tę intrygującą dzielnicę.
Marta Chodorska
WIELKOMIEJSKA WOLA

Autor: Michał Szymański 
Wydawnictwo: CM Ciekawe Miejsca 
 Data wydania: 2021 
Oprawa: miękka 
Ilość stron: 204
Fomat: 14,5 x 21 cm 
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691509