Szczególnym osiągnięciem profesora Bryły stał się zbudowany według jego projektu pierwszy na świecie, całkowicie spawany most na rzece Słudwi w Maurzycach pod Łowiczem. Przyniósł on międzynarodową sławę profesorowi. Budowla ta, dzięki spawanej konstrukcji mogła być o 20 % lżejsza od tradycyjnej nitowanej. Zyskała światowy rozgłos i zainteresowanie. Była chętnie odwiedzana przez inżynierów z zagranicy. Zabytkowy most istnieje do dziś.
W okresie międzywojennym prof. Stefan Bryła zajmował się także działalnością polityczną. Jako członek chrześcijańskiej demokracji pełnił przez 3 kadencje mandat poselski z okręgu we Lwowie.
Chlubną, choć tragicznie zakończoną kartę, zapisał Stefan Bryła w okresie ostatniej wojny. Włączył się aktywnie do tajnego nauczania jako dziekan podziemnego Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, oraz brał udział w pracach biura Delegata Rządu na kraj. Opracowywał 10-letnie plany odbudowy Polski powojennej ze zniszczeń, a jednocześnie, wbrew swojej roli jako budowniczego, dla potrzeb Kedywu AK przygotował instrukcję „Jak niszczyć mosty stalowe”.
Niestety, działalność profesora nie uszła uwagi Niemców. Został aresztowany za organizację tajnego nauczania i osadzony na Pawiaku w listopadzie 1943 roku. Mimo udanego wykupu i wyjścia na wolność, został ponownie aresztowany wraz z rodziną. 3 grudnia 1943 roku został rozstrzelany w ulicznej egzekucji w pobliżu zajezdni tramwajowej przy ulicy Puławskiej (to miejsce, gdzie istniało po wojnie kino „Moskwa”, po którym pozostały dwa kamienne lwy). Na grobie rodzinnym na Starych Powązkach profesora upamiętniono symboliczną tablicą.
Wspomnijmy jeszcze na koniec, że profesor Bryła parał się również działalnością pisarską. W działalności publicystycznej poruszał tematy związane z jego działalnością w organizacji chrześcijańskich demokratów. Z podroży zagranicznych pisał reportaże, a także wydał kilka książek podróżniczych. Był również encyklopedystą. W wydanej 5-tomowej przedwojennej encyklopedii napisał część haseł z dziedziny techniki.
Profesor Stefan Bryła został upamiętniony nazwą ulicy na warszawskim Mokotowie.
Franciszek Trynka