TRUP W KONGRESOWEJ

Na interaktywny spektakl zaprasza Teatr Syrena. Przedstawienie zatytułowane „Morderca jest wśród nas. Odsłona II: 069 zgłoś się”, o nietypowej konstrukcji, gdzie widzowie zdecydują, kto jest mordercą, śmieszy do łez. 

Spektakl odbył się w kawiarence Teatru Syrena, która świetnie nadaje się do tego typu spotkań. Kameralna salka z kolumnami i barem w stylu wczesnych lat 80-tych, z którego można było korzystać w trakcie przedstawienia, przenosi w klimat PRL-owskich knajp i restauracji. Atmosfera przed spektaklem była gęsta, dosłownie i w przenosi. Kawiarnia pękała w szwach, zajęte były wszystkie stoliki, dodatkowo wśród widzów krążyła mistrzyni ceremonii – aktorka i reżyserka Joanna Drozda. Ubrana w skąpy strój, przydzielała widzom role.
Fabuła toczy się w Warszawie, w późnych latach siedemdziesiątych. W ekskluzywnej restauracji „Kongresowa”, zlokalizowanej w Pałacu Kultury i Nauki, zostaje brutalnie zamordowana striptizerka – Elizka z Karlowych Warów. Znaleziona w damskiej toalecie, z nożem wbitym w serce, przez konsjerża „Kongresowej” Modesta Kowalskiego, z miejsca staje się przedmiotem zainteresowania rezolutnej pani porucznik, która wraz ze swoją ekipą, tj. średnio rozgarniętym, paradującym w dole od piżamy zamiast spodni, posterunkowym Zubkiem, stara się rozwikłać zagadkę tragicznej śmierci Elizki. Sprawa nie jest prosta. Ofierze zadano cios w samo serce. Czy znała ona sprawcę? W toku śledztwa udaje się wyłonić kilku podejrzanych. Czy mordercą jest zamieszkały przy ulicy Pańskiej w Warszawie inżynier Stefan Karwowski? Czy może jest nim technik budowlany, współpracownik Karwowskiego – Roman Maliniak? Panowie opijali zakończenie budowy Trasy Łazienkowskiej w „Kongresowej” i gorąco oklaskiwali występ czeskiej artystki. W dodatku do domu wrócili jedną taksówką! A może Elizkę zamordował niezwykle wpływowy i bogaty badylarz, z którym miała namiętny romans? Podejrzenie pada również na konsjerża „Kongresowej” Modesta Kowalskiego, pewnego przystojnego żołnierza ludowego Wojska Polskiego, z którym nieraz widziano Elizkę, oraz stale przesiadującego przy barze „Kongresowej” — attaché ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

Przedstawienie „069 zgłoś się” jest II odsłoną cyklu „Morderca jest wśród nas”. Spektakl nawiązuje do popularnych PRL-owskich seriali, takich jak „07 zgłoś się”. Na wielkie brawa zasługuje kreacja Joanny Drozdy, która nie tylko czuwa nad całością przedstawienia, ale wciela się kapitalnie w rolę nieszczęsnej striptizerki. Konwencja przedstawienia jest bardzo nietypowa. Spektakl wchodzi w interakcję z widzami, w czym jest bardzo podobny do „Szalonych nożyczek” - kultowego spektaklu teatru Kwadrat. Widzowie decydują, kto jest winny, ale nie tylko. Na samym początku spektaklu mistrzyni ceremonii rozdała role tym, którzy chcieli wziąć bezpośredni udział w sztuce. Innymi słowy, role badylarza, żołnierza, taksówkarza oraz attaché ambasady RFN kreują goście teatru Syrena i przyznam, że robią to znakomicie. Moje serce skradł badylarz, który bezbłędnie wyczuł konwencję sztuki i bardzo swobodnie wchodził w interakcję z Drozdą, czyli Elizką. Całość przedstawienia dopełnia muzyka na żywo. Przeboje lat 70. i 80., we współczesnych aranżacjach, śpiewa, wystylizowana na wokalistkę zespołu „Mannam” Korę Jackowską, znakomita Olga Mysłowska. 

Przedstawienie „069 zgłoś się”, świetnie wyreżyserowane i zagrane, zapewnia dawkę solidnej rozrywki.
Magdalena Kuc
Fot. Katarzyna Kural-Sadowska

MORDERCA JEST WŚRÓD NAS. ODSŁONA II: 069 ZGŁOŚ SIĘ 

Ramy Fabularne zbrodni: Joanna Drozda, Michał Wybieralski
Reżyseria na żywo i performowanie aktorskie: Joanna Drozda  
Scenografia: Piotr Polak 

Obsada: Wioletta Kopańska, Michał Murawski, Jakub Niedzielski, Joanna Drozda, Olga Mysłowska i Daniel Pigoński.

Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)  
Data premiery: 
22 listopada 20212 roku (Teatr Warsawy), 
30 listopada 2021 roku (Teatr Syrena)

Teatr Syrena 
ul. Litewska 3
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 691436