WILANÓW NA WEEKEND?

Od dziś, 16 maja, w weekendy oraz w czwartki znowu można będzie wejść do królewskich apartamentów w pałacu w Wilanowie. Poszukać portretów Jana III, Marysieńki oraz ich dzieci. Poszukać ich na ścianach, a także na plafonach, czyli sufitach. Małe turystki, potencjalne księżniczki, zainteresuje może ustawiony w przedpokoju króla „róg jednorożca”. A chłopcy z pewnością znowu zapytają, patrząc na królewskie łoże: „Czy król był naprawdę taki mały?” W największym pomieszczeniu pałacu, Sali Białej, powita nas z daleka Stanisław Kostka Potocki. Jego konny portret został wykonany w Paryżu przez jednego z najwybitniejszych malarzy francuskich, Jacques Louis Davida. A kto chce wiedzieć w którym roku, musi uważnie przyjrzeć się obrazowi. Artysta sprytnie ukrył tę informację przed naszym wzrokiem. To właśnie Stanisław Kostka Potocki, właściciel Wilanowa w początkach XIX wieku, polityk, pisarz, tłumacz, krytyk literacki, historyk sztuki, długo by można wymieniać dziedziny, w których był czynny, otworzył w swoim pałacu pierwsze warszawskie muzeum. Stało się to w roku 1805. Świadectwem tego jest przede wszystkim dostępna i dzisiaj duża część dawnych zbiorów. Ale uważni goście może dostrzegą w pewnym momencie pod stopami łaciński napis, który wówczas witał zwiedzających oraz informował ich o bezpłatnym dostępie do kolekcji: „CUNCTIS PATET INGRESSUS” – Wstęp wszystkim wolny. A na koniec, w części prezentującej zabytki starożytne możemy sprawdzić naszą znajomość starożytnej Grecji, Rzymu i Egiptu oglądając piękne statuetki, czy wazy i kratery z malowidłami przedstawiającymi herosów i bogów. I może przydarzy się komuś, tak jak mnie, że patrząc na egipską Isis pomyśli o pewnym francuskim serialu telewizyjnym z lat sześćdziesiątych i jego przerażającym bohaterze, Belfegorze. 

Niestety, niedostępne będą w dalszym ciągu pomieszczenia na pierwszym piętrze, a na parterze Łazienka Lubomirskiej. 

Wizyty w soboty i niedziele możliwe są w godzinach 10 – 16. W czwartki, gdy zwiedzanie jest bezpłatne, w godzinach 10 – 14. Obowiązkowe są maseczki oraz dezynfekcja rąk przed wejściem na ekspozycję, a także zachowanie bezpiecznej odległości dwóch metrów od innych zwiedzających. 

W soboty i niedziele wydłużone zostały też godziny otwarcia parku. Bramy zamykane są o godzinie 21.00. W pozostałe dni park jest dostępny w godzinach 9.30 – 18.00.

Zarówno do pałacu jak i do parku ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przez zamknięciem.

Andrzej Papliński
 
16 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727353