RAKI W MAJU, W NARODOWYM!

Raki w maju? To możliwe! Dzięki Muzeum Narodowemu w Warszawie można się przez chwilę poczuć jak smakosz z początku XX wieku, rozkoszować talerzem pełnym raków i jeszcze pochwalić się tym gastronomicznym przeżyciem na Instagramie. 

To już nie te czasy, kiedy wystarczyło iść z wiaderkiem nad rzekę lub jezioro i wrócić z zaopatrzeniem na obiad dla całej rodziny. Tymczasem warszawskie Muzeum Narodowe, z okazji swoich urodzin, które świętowało 20 maja, stworzyło niezwykłą możliwość wirtualnego ucztowania ze znanym smakoszem Karolem Szustrem. 

Ten pianista, dyrygent i kompozytor był jedną z barwnych postaci bohemy artystycznej lat dwudziestych i trzydziestych. Miłośnikom literatury jest dziś znany jako pierwowzór pianisty Bałwanowa z autobiograficznej powieści Witkacego „622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta”. Natomiast w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się jego portret pędzla Romana Kramsztyka. 

Wirtualne dzielenie talerza raków z tym dawnym celebrytą jest możliwe dzięki aplikacji „Muselfie” do samodzielnego robienia kolaży z dzieł należących do domeny publicznej i pozostających w kolekcji MNW. Obrazy użyte w apce można dowolnie wykorzystywać, wstawiać na bloga i media społecznościowe. „Muselfie” działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS i jest darmowe. 

Namalowany ok 1919 r. portret „Mężczyzna jedzący raki” można obejrzeć i ściągnąć z Cyfrowego Muzeum Narodowego w Warszawie. W tej kolekcji można też znaleźć pastelową karykaturę pianisty, jej autorem jest Igancy Protaszewicz. Przedstawia ona nieco młodszego smakosza, bo datowana jest na okres przed I wojną światową. 

Agnieszka Kuś

22 maja 2020 rokuilustracje obok: 

Roman Kramsztyk, Mężczyzna jedzący raki (Portret Karola Szustra), ok 1919 r., Muzeum Narodowe w Warszawie 


Ignacy Protaszewicz, Karykatura pianisty Karola Szustra, między 1902-1914, Muzeum Narodowe w Warszawie   


Agnieszka Kuś wg. Romana Kramsztyka, za pomocą Muselfie
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727249