NOWA WYSTAWA NA ZAMKU

[27.05.2020] Najsłynniejszym „belwederem” Stanisława Augusta był serwis przeznaczony dla tureckiego władcy i te skarby możemy oglądać od jutra na wystawie. 

Na koniec maja Zamek Królewski przygotował nam nie lada gratkę. W Sali Gwardii Konnej na pierwszym piętrze prezentowane będą od jutra, 28 maja, do 13 września elementy serwisu wyprodukowanego w warszawskiej wytwórni Stanisława Augusta w Belwederze. Królewska Manufaktura Fajansu powstała w roku 1770. Początkowo próbowano w niej produkować naczynia porcelanowe, ale okazało się, że lokalna glina się do tego nie nadaje. Można natomiast było zastosować ją do wytwarzania wyrobów fajansowych, czyli farfurowych. Jak to określił Zygmunt Gloger w swojej Encyklopedii Staropolskiej farfurowymi nazywano „naczynia różne, podlejsze od porcelanowych a przedniejsze od pospolitych polewanych, które nie mają przezroczystości i w przełamaniu są dziarniste”. W ciągu dziesięciu lat istnienia wytwórni powstało tutaj wiele wyrobów, współcześnie zwanych „belwederami”, ale najsłynniejszym był serwis przeznaczony dla sułtana Abdülhamida I. Elementy tego serwisu zostały ozdobione bardzo modną wówczas dekoracją malarską w stylu Imari. Można będzie nawet porównać rezultat pracy warszawskich rzemieślników z oryginalnym dalekowschodnim wyrobem w tym stylu, również eksponowanym w Galerii. Podarowany serwis, według inwentarza z roku 1777 zachowanego w pałacu Topkapi, składał się ze 160 części. Wykonano jeszcze jeden komplet, podobno bliźniaczy, którym posługiwano się w królewskiej jadalni Stanisława Augusta. Do dnia dzisiejszego zachowało się łącznie około 90 elementów obu serwisów, z czego w Turcji – 52, a w Polsce – 19, w tym 8 stanowiących własność Zamku Królewskiego w Warszawie. 

Wystawa czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 12 – 17, a w soboty i niedziele między 10 a 17. Ponieważ Sala Gwardii Konnej jest elementem Trasy Królewskiej, należy się zaopatrzyć w kasie w bilety uprawniające do zwiedzenia tej właśnie trasy. 

Zainteresowani tematem mogą się również czuć zaproszeni przez kuratorkę wystawy, dr Annę Szkurłat na webinarium „Ceramika, fascynacja i dyplomacja – wokół serwisu sułtańskiego”, którego premiera odbędzie się 1 czerwca o godz. 18.00 (jego zapis będzie później dostępny na zamkowej stronie internetowej). 

Andrzej Papliński 

27 maja 2020 roku
Fot. Dorota Wójcik
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727288