Z CYGANAMI W  ŚWIAT

[8.05.200] To był niezwykły poeta, co z Cyganami poszedł w świat, przyjaciel Papuszy, a jednocześnie twórca piosenek z polskich list przebojów. Wspomnijmy dziś pana Jerzego. 

Właśnie 9 maja, przed czternastoma laty temu zmarł Jerzy Ficowski (1924-2006). Był poetą, eseistą, tłumaczem, znawcą folkloru żydowskiego, twórcą tekstów wielu piosenek. Przed wojną mieszkał we Włochach, dorastał w Warszawie ucząc się na tajnych kompletach w gimnazjum J. Zamoyskiego. W 1943 roku był krótko więźniem Pawiaka. W czasie Powstania Warszawskiego walczył na Mokotowie w pułku „Baszta”. 

Jako poeta debiutował tomikiem Ołowiani żołnierze w 1948 roku. Ważnym okresem jego życia były wędrówki z taborem cygańskim, dzięki którym poznał kulturę Romów, poznał także cygańską poetkę Papuszę. Po latach jego postać przypomniano w fabularnym filmie Krzysztofa Krauze „Papusza”.

Od 1960 roku pisał teksty piosenek. Wykonawcami jego utworów, do których pisali muzykę znani współcześni kompozytorzy poczynając od Tadeusza Sygietyńskiego po Marka Sarta i Władysława Szpilmana. Jego piosenki wykonywali wszyscy znani wykonawcy, poczynając od Mazowsza przez Annę German, Kalinę Jędrusik, Mieczysława Wojnickiego po Marylę Rodowicz i Dżamble.

Jego autorstwa są takie przeboje jak m. in. Furman, Jadą wozy kolorowe, Woziwoda, Cygańska letnia noc i wiele innych.

Po podpisaniu tzw. listu 59 w 1975 r., protestujących przeciw zmianom w konstytucji, został objęty zakazem druku. W pełni doceniony i uhonorowany dopiero w niepodległej Polsce.

Spoczywa w tzw. Alei Profesorskiej w sąsiedztwie wspominanego dwa dni temu Waldemara Milewicza. Na jego grobie umieszczono oryginalne dowcipne epitafium autorstwa samego Ficowskiego. 

Franciszek Trynka

8 maja 2020 roku
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727344