DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA

Od 19 lat staliśmy się ekonarodem, bo właśnie 19 lat temu polski Sejm przyjął pakiet ustaw, regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi.

Właśnie w rocznicę ustnowienia tych proekologicznych przepisów obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia.World non-waste Day to pomysł, który narodził się wśród młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”,

Ale czy rzeczywiście nie mamy sobie nic do zarzucenia? Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, każdy warszawiak produkuje rocznie ponadrawie 350 kg rocznie, co oczywiśce nie jest mało. Warto wspomnieć, że na tle Europy, nie jest to zły wynik, ale zawsze jest co poprawiać.

Szczególnie ostatnio, w czasach pandemii, powstał problem związany z materiałem potencjalnie skażonym. Mamy obowiązek przy wejściu do sklepów zakładania maseczek i plastikowych rekawiczek. Problem pojawił się własnie przy tych sklepach, zarówno tych dużych, jak i małych. Wielkim problemem stały się cienkie foliowe zużyte rękawiczki, które zostały niechlujnie wyrzucone do śmietników i są wywiewane i roznoszone przez wiatr. Te sygnały otrzymujemy z każdej dzielnicy Warszawy. Problem stał sie ogólnomiejski, a może nawet oólnopolski.

EkoMłodzież edukuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych, samorządy i rodziców. Na stronie DzienBezSmiecenia.pl każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci mogą skorzystać z teleturnieju online pod hasłem WłączSięDoGry, kolorowanek, zagadek i filmików o ekologii. Rodzice dowiedzą się praktycznych informacji na temat segregowania odpadów w domu. Przeczytamy różne fakty, a obalimy mity. Nawet gminy znajdą grafikę, którą mogą promować u lokalnej społeczności.

Jak zatem przyłączyć się do akcji? Na Facebooku Dnia Bez Śmiecenia codziennie pojawiają się grafiki informacyjne, które warto udostępniać.

Na koniec kilka ciekawostek ekologicznych od organizatorów:
• Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
• Około 2 miliony ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
• 1 litr zużytego oleju silnikowego wylany do rzeki lub kanalizacji jest w stanie zanieczyścić 1 milion litrów wody.

Pamiętajcie zatem o ekologicznym stylu życia – nie jest to takie trudne.

Sławomir Chodorski

11 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359840