PIERWSZA WYSTAWA W REALU

Prawdopodobnie pierwsza wystawa w okresie epidemii została otwarta na Wiśniewie. Została ona przygotowana w formie galerii zewnętrznej na ogrodzeniu ośrodka przy ul. Żywicznej prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Felicjanek. Wystawa została przygotowana przy współpracy z Fundacją AVE. 

Galeria przygotowana została na 12 dużych planszach i prezentuje stuletnią historię klasztoru na Wiśniewie. Siostry Felicjanki, to jeden z czterech żeńskich klasztorów, które na przestrzeni dziesiątek lat związały się z Białołęką, jednakże to one były pierwszym z żeńskich zgromadzeń na tym terenie. Zgromadzenie Sióstr Felicjanek służy mieszkańcom Wiśniewa i Henrykowa od 1920 roku, czyli równo 100 lat.

Wystawa przygotowywana była od wielu miesięcy, jak większość wystaw, które tworzone są przez różne instytucje. Co sprawiło, że siostry jako jedyne zdecydowały się zaprezentować swój dorobek w przestrzeni publicznej w czasie epidemii. 

- Postanowiłyśmy, że skoro powoli otwierane są muzea i powoli życie w mieście powraca do względnej normalności, to można również zaprezentować naszą galerię. Zwiedzanie jest całkowicie bezpieczne, tym bardziej, ze cała ekspozycja prezentowana jest na powietrzu – mówi jedna z sióstr. 

Wystawa przygotowana została w oparciu o kroniki zakonne. Możemy zobaczyć to zdjęcia i dokumenty oraz poczytać m.in. relację świadków i wspomnienia osób związanych z tym miejscem. Szczególnie interesująco przedstawiają się zdjęcia z początku działalności Zgromadzenia oraz z czasów wojny, kiedy klasztor znalazł się w sercu na linii frontu. - To bardzo interesująca ekspozycja - mówi napotkana przy wystawie Pani Anna, mieszkanka Wiśniewa - nie miałam pojecia, że niemal na tuż za moja pozsesją rozgrywała się wielka historia, jestem dumna z moich sasiadek Sióstr. 

Dziś po stu latach Zakon wciąż działa na chwałę Boga i ku pomocy ludziom. W ośrodku prowadzone jest przedszkole oraz Zakład dla Chronicznie Chorych Kobiet. 

Wystawa jest częścią uroczystości jubileuszowych, które zaplanowane są na 23 maja. Niestety w związku z zagrożeniem epidemicznym siostry zmuszone zostały do odstąpienia od zaplanowanych wydarzeń i świętowania we własnym, wąskim gronie. 

Wystawa jest warta zobaczenia, tym bardziej, że prezentuje mało znane historie ważne nie tylko dla zakonnic lecz także dla lokalnej społeczności. Wystawę można zwiedzać przez całą dobę.


Tomasz Chodorski

12 maja 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732148