POWSTAJE CUDOWNY PARK

Ruszają prace związane z projektowaniem parku przy ulicy Christo Botewa na Białołęce. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracowni architektonicznej RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa, z którą Urząd Dzielnicy podpisał umowę na realizację zwycięskiego projektu, niezagospodarowany obszar ograniczony kwartałem ulic: Botewa, Myśliborskiej, Ćmielowskiej i Światowida zmieni się w oazę natury, w centrum stałe rozbudowującej się dzielnicy. 

Jak podkreślają architekci z pracowni RS Architektura Krajobrazu, teren, o którym mowa, ze względu na istniejące już nasadzenia charakteryzuje się dużym potencjałem, który został wzięty pod uwagę przy opracowywaniu projektu. Istniejące drzewa i krzewy zostały obrane jako wyznaczniki powstającego ogrodu i to one będą grały główną rolę. Nie ma mowy o wycinaniu istniejącej zieleni. Jak podkreślają architekci, będzie to przestrzeń natury, gdzie człowiek będzie gościem. Projekt nie tylko zakłada pozostawienie istniejących nasadzeń, ale również budowę: domków dla owadów, uli i budek dla ptaków. Nie zabraknie rzecz jasna pawilonów, które będą dawać schronienie okolicznym mieszkańcom. I tak w części północno-wschodniej ma powstać drewniany pałacyk, a w niedużej od niego odległości, polana wierzbowa, gdzie zmęczeni mieszkańcy dzielnicy będą mogli odpocząć na hamakach i leżakach. Na polanie staną również altany wraz z wypożyczalnią książek. 

Przewidziane zostały również atrakcje dla najmłodszych. Place zabaw, zaprojektowane przez pracownię, mają za zadanie jak najbardziej zbliżyć dzieci do natury. Funkcje te będą pełnić pokryte trawą górki z tunelami, pniami i kłodami do wspinaczki. 

W części południowej ma znaleźć się dwukondygnacyjny, eliptyczny pawilon z kawiarnią na parterze. Przestrzeń na pietrze ma być przeznaczona na różnego rodzaju wystawy. Najmniej widocznym przemianom ulegnie centralna cześć parku. Tutaj powstaną ule i domki dla owadów oraz tak uwielbiane przez najmłodszych tryskające spod ziemi fontanny. 

RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa, to pracownia która wielokrotnie otrzymywała prestiżowe nagrody w konkursach architektonicznych. Do nich należy m.in. I nagroda za Bulwary Wiślane. Pacownia jest rowniez twórcą Skweru Hoovera.

Projekt Parku przy Botewa, kosztował dzielnicę 3 mln. złotych 

Magdalena Kuc 

12 maja 2020 roku
Fot. marteriały Urzędu Dzielnicy
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359955