POWSTAŁA UNIA TEATRÓW NIEZALEŻNYCH 

Wczoraj zawiązana została Unia Teatrów Niezależnych. Zawarcie porozumienia ma na celu wspólna reakcję w związku z trudną sytuacją teatrów. 

W tym trudnym okresie związanym z panującą epidemią oraz ograniczeniami nałożonymi na polską kulturę zaistniała wśród prywatnych teatrów potrzeba wspólnego wsparcia działań. To właśnie teatry niezależne, w tym prywatne i prowadzone przez różnego rodzaju niepubliczne instytucje tj. stowarzyszenia i fundacje, znalazły się w najtrudniejszej sytuacji finansowej i organizacyjnej. Decyzją rządu wszystkie teatry zostały zamknięte już miesiąc temu, odwołane zostały wszelkie spektakle i zatrzymane wszystkie działania teatralne. W przypadku teatrów prywatnych znaczy to gigantyczne problemy. Konieczność opłacania czynszów, pensji i innych kosztów przy jednoczesnym zablokowaniu możliwości zarabiania. 

Unia Teatrów Niezależnych powołana została głównie przez teatry Warszawskie. Porozumienie podpisali przedstawiciele teatrów: Teatru Druga Strefa, Teatru Studio Buffo, Teatru Capitol, Teatru Gudejko, Teatru IMKA, Teatru Kamienica, Komuny Warszawa, Och-Teatru, Teatru Polonia, Teatru Soho, Tito Productions , Teatru WARSawy oraz łódzkiego Teatru Fundacji Kamila Maćkowiaka. 

Wśród zadań jakie przed sobą postanowiło są takie jak promocja kultury informowanie społeczeństwa o działalności teatrów niezależnych, wspólna reprezentacja wobec instytucji związanych z kulturą. Unia postanowiła włączyć się w aktywne prace przygotowawcze do otwarcia teatrów, prac w wypracowaniu zasad, które powinny obowiązywać po otwarciu teatrów.

Niestety teatry znalazły się w ostatniej fazie rozmrażania gospodarki. Miejmy nadzieję, że kultura niezależna przetrwa ten trudny okres. 

Tomasz Chodorski

13 maja 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727278