CO SŁYCHAĆ MUZEUM POLSKIEJ WÓDKI

Muzeom warszawskim, decyzją rządu w sprawie łagodzenia obostrzeń kwarantanny, wydano zgodę na ponowną działalność. Wybrane instytucje kultury ponownie otworzyły swoje drzwi dla gości. Wśród nich było Muzeum Polskiej Wódki w warszawskim Praskim Centrum Koneser. 

Muzeum powstało w 2018 roku na terenie XIX wiecznego, kompleksu Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser, przy ul. Ząbkowskiej (obecny adres to pl. Konesera 1) i zajmuje dawny budynek zakładu rektyfikacji spirytusu. 

Po ponownym otwarciu goście, mimo obostrzeń, powoli wracają do zwiedzania muzeum. Aktualnie każdego dnia odwiedza go kilkanaście osób, ale wciąż jest to dobry czas, aby zobaczyć muzeum w spokoju i kameralnych grupkach. 

Muzeum Polskiej Wódki jest miejscem opowieści o Polskiej Wódce, narodowym trunku Polaków. Czy wiecie, że Polska Wódka ma swoją definicję w ustawie? Można ją poznać w czasie odwiedzin w Muzeum. Poza tym dowiecie się wielu innych ciekawych rzeczy: od kiedy produkuje się wódkę, z jakich surowców i w jaki sposób. Przewodnicy muzealni opowiadają nie tylko o historii wódki, ale także o jej aspektach kulturowych czyli wielowiekowych zwyczajach i obyczajach związanych z konsumpcją Polskiej Wódki, nie pomijając kwestii odpowiedzialnej konsumpcji. Na zakończenie zwiedzania goście zapraszani są na spotkanie z barmanem, podczas którego poznają różnice pomiędzy wybranymi rodzajami Polskiej Wódki. 

Muzeum jest bardzo nowoczesne – wyjątkowe kino, interaktywne aplikacje i unikatowe projekcje oraz, co niezmiernie istotne, bogata ekspozycja kolekcji butelek i etykiet. 

Od 5 maja Muzeum Polskiej Wódki działa w oparciu o „Wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury...” opracowane DDK i NIMOZ w celu zapewnienia jak najwyższych standardów sanitarnych w czasie epidemii. 

Aby zachować zasady ochrony przeciwepidemicznej, goście oraz przewodnicy noszą maseczki oraz zachowują wymaganą, bezpieczną odległość 2 metrów. Na podłodze w galeriach zostały naklejone specjalne markery wyznaczające miejsca dla gości, a aplikacje interaktywne obsługiwane są przez przewodników. Na każdej otwartej przestrzeni dostępne są środki dezynfekcyjne. Czas trwania zwiedzania nie uległ zmianie – wizyta nadal trwa ponad 1 godzinę. 

Nie zrezygnowano z degustacji – pozostała jako dostępne w cenie biletu dla chętnych. Degustacja to wykład prowadzony przez barmana Vodka Academy Bar, podczas której goście mają możliwość nauki o różnicach między trzema podstawowymi rodzajami Polskiej Wódki. Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Polskiej Wódki! 

Karol Karasiewicz

13 maja 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727276