JUTRO: BYĆ ALBO NIE BYĆ DLA TEATRU WARSAWY

Jutro powinna rozstrzygną się przyszłość niezwykle popularnego i jednego z najbardziej rozpoznawalnych warszawskich teatrów – Teatru WARSawy. Rada Miasta debatować będzie nad wykupieniem kamienicy na Nowym Mieście, w której znajduje się teatr. Jaka przyszłość czeka teatr, mającego swoją siedzibę w budynku niegdysiejszego kina Wars? 

Już w najbliższy czwartek tj. 14 maja Rada Miasta podejmie decyzję, czy wykupi kamienice, w której obecnie mieści się Teatr Warsawy. Pozytywna odpowiedź da widzom zielone światło na kupowanie biletów. To specjalny czas dla załogi, ponieważ 18 maja będzie 7. rocznica w siedzibie na Nowym Mieście. Czy będą ten dzień świętowali podczas przeprowadzki? 

- Odgrzebaliśmy to miejsce z gruzów. ...wszystko było w strasznym stanie. Wszystkie remonty przeprowadziliśmy z funduszy własnych stowarzyszenia – wspomina Adam Sajnuk, kiedy teatr Warsawy stał się sceną Teatru Konsekwentnego. 

Budynek, w którym znajduje się teatr należy do dwóch właścicieli: miasta oraz prywatnego właściciela. Na jutrzejszej sesji Rada zdecyduje, czy ratusz dokona wymiany nieruchomości z deweloperem, przejmując od niego budynek z teatrem, w zamian za pustą działkę przy ul. Długiej. Jako że nieruchomość na Długiej jest dużo więcej warta niż nowomiejski budynek, deweloper będzie musiał dokonać dopłaty 20 mln zł. 

Wierzymy, że przedstawiciele wszystkich ugrupowań partyjnych nie będą mieli wątpliwości o pozostawieniu lokacji. Jeżeli uda się to przedsięwzięcie, miasto scali budynek i przeznaczy go całego na cele kulturalne. Jest to trudny czas dla wszystkich teatrów, które przestały wystawiać sztuki i zarabiać. 

– Pozytywna decyzja Rady Miasta będzie także dowodem uznania dla działalności kulturalnej, którą tu prowadzimy, gdyż 18 maja obchodzimy 7. urodziny w tym miejscu – dodaje Adam Sajnuk, dyrektor Teatru Warsawy. 

Teatr Warsawy proponuje nam spektakle już od 12 czerwca, kiedy to jest zaplanowana premiera spektaklu „Beginning”, w którym będziemy mogli zobaczyć Marię Seweryn i Tomasza Borkowskiego. 

Czekamy na jutrzejszą decyzję z niecierpliwością. 

Sławomir Chodorski

13 maja 2020 roku
Fot. Teatr Warsawy
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727250