MŁYN MICHLA OŻYJE

Ruszają prace związane z zagospodarowaniem zaniedbanego parku Michałowskiego na Szmulkach. O teren przy ulicy Kawęczyńskiej od lat upominali się okoliczni mieszkańcy. Sprawa nabrała rozgłosu w 2016 r. kiedy to w związku z budową pobliskiej Trasy Świętokrzyskiej, część zieleńca została zniszczona, a wraz z nią 120 drzew,co spotkało się, delikatnie mówiąc, z nieprzychylną reakcją prażan. Upór okolicznych mieszkańców doprowadził w 2018 r. do konsultacji społecznych w wyniku których ustalono,że park przejdzie gruntowną rewitalizację, a zabytkowy Młyn Michla stojący na jego terenie, posłuży artystom i rzemieślnikom. 

Prace będą realizowane w kilku etapach. Etap pierwszy swoim zasięgiem obejmie centralną cześć ogrodu, gdzie powstanie murawa wraz z kwietnymi rabatami, oraz miejsce dla mieszkańców, gdzie będzie można organizować różnego rodzaju spotkania towarzyskie. Ta część parku zostanie ponadto wyposażona w zgłoszone w budżecie partycypacyjnym stoliki do gry w szachy i warcaby. Nie zabraknie nowych nasadzeń,które chociaż w minimalnym stopniu zrekompensują poniesione przez park straty związane z budową Trasy Świętokrzyskiej. Dodatkowo alejki zostaną skonstruowane z naturalnego mineralnego kruszywa, które przepuszcza wodę. 

Drugi etap związany będzie z zaprojektowaniem przyjaznej przestrzeni dla najmłodszych. Park zostanie wzbogacony o nowy plac zabaw, fontannę oraz tzw. ogród społeczny, gdzie będzie można nie tylko zapoznać się z uprawą sezonowych warzyw i owoców, ale również samodzielnie je uprawiać. 

Trzeci etap obejmie prace w zabytkowym Młynie Michla, gdzie ma zostać stworzona przyjazna artystom i rzemieślnikom przestrzeń, z kawiarnią i ogólnie dostępną toaletą na parterze. Na terenie parku zostanie zaprojektowany szlak praskiego dziedzictwa industrialnego, który będzie można zwiedzać wsiadając do niedużych poruszających się po szynach wagoników. Zajezdnia będzie zlokalizowana na terenie Młyna. 

Pierwszy etap prac zostanie ukończony pod koniec bieżącego roku. Rewitalizacja parku realizowana jest w ramach projektu: „Rewitalizacja – wspólna sprawa", który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Koszt pierwszego etapu został obliczony na 1 815976,99 zł. 

Młyn Michla jest częścią zabytkowego kompleksu mieszczącego się przy ulicy Objazdowej 2 na Szmulkach. Wybudowany w 1910 roku, należał do Towarzystwa Aukcyjnego "Warszawski Młyn Parowy", którego właścicielem był Ludwik Michl. Przetrwał II Wojnę Światową i do lat 90 ubiegłego wieku był siedziba m. in. WSS Społem. Od lat 90 niszczejący budynek był miejscem w którym koczowali bezdomni. Wpisany w 2010 r. do rejestru zabytków, dzięki społecznikom związanym z Praskim Stowarzyszeniem Mieszkańców Michałów, odzyska dawny blask.

Magdalena Kuc 

13 maja 2020 roku
Fot. Arkadiusz Żołnierczyk 
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 768795