Młodziutka Cecylia Gallerani uśmiecha się łagodnie do spacerujących w maseczkach warszawiaków a trzymane przez nią na podołku białe zwierzątko chyba próbuje się wyswobodzić.
Wzdłuż Al. Ujazdowskich można podziwiać arcydzieła z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w tym portret tej ślicznie uśmiechającej się dziewczyny i jej pupila. To Dama z łasiczką – arcydzieło pędzla Leonarda Da Vici.
Choć to galeria plenerowa dzieła sztuki są bezpieczne od deszczu i gorąca ponieważ są eksponowane są w formie fotografii. To część projektu na pandemię, kiedy ludzie nie podróżują i nie odwiedzają muzeów to kolekcje wychodzą na ulice i place. Krakowskie muzeum (obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) przypomina się w Warszawie. Natomiast na placu przed Gmachem Głównym MNK pojawią się podobizny dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta, te przechowywane w Łazienkach, oraz zdjęcia z łazienkowskiego Białego Domku – nowo otwartego po pracach konserwatorskich.
Na ogrodzeniu od strony Al. Ujazdowskich czekają zdjęcia następujących dzieł z krakowskiej kolekcji: "Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem"Rembrandta van Rijna,"Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego,"Zwiastowanie" Mistrza Jerzego,"Portret dworzanina" Jana Mostaerta, oraz klucz do Świątyni Sybilli w Puławach i tapiserii "Złoty deszcz". Przy okazji warto wspomnieć, że to właśnie w posiadłości Czartoryskich w Puławach, w pawilonie nazwanym Dom Gotycki otworzono pierwsze w polskie muzeum. Stało się to w 1801 r. Natomiast zdjęcia można oglądać w Warszawie do końca czerwca 2020 r. Pełen tytuł wystawy plenerowej w Łazienkach to: "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 1801-1886-2019"
Agnieszka Kuś,
15 maja 2020 roku