NOWA WYSTAWA: CERKWIE NA ŁEMKOWSZYŹNIE 

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej otworzyło nową wystawę Aleksandra Chylaka pt. „Cerkwie na Łemkowszczyźnie”. W dniu dzisiejszym, 18 czerwca, otworzył ją proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny ojciec Piotr Kuszka. Przed otwarciem zaproszeni goście usłyszeli trzy pieśni sakralne w wykonaniu Chóru Cerkwi Uspeńskiej. Pieśni te nawiązywały do liturgii odprawianej w cerkwiach greckokatolickich łemkowszczyzny. 

Aleksander Chylak urodził się w Krynicy. Jego dziadkowie byli proboszczami greckokatolickimi. Nie podtrzymał tradycji rodzinnej i nie został duchownym – został architektem i pracuje w Warszawie. Ale wraca na Łemkowszczyznę z przyborami do rysowania, aby utrwalić piękno swojej rodzinnej ziemi, kultury i architektury drewnianej. 

Na wystawie zobaczymy cerkwie greckokatolickie na stale wpisane w pejzaż i krajobraz Łemkowszczyzny. Niektóre z nich wpisane są na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Narysowane i namalowane akwarelami zachwycają swoim pięknem, kruchością a także nietrwałością – część z nich już nie istnieje. Zobaczymy je wśród przyrody uśpionej zimowego krajobrazu, a także bujnej przyrody lata. 

Jeżeli w tym roku mamy już zaplanowane wakacje i nie będziemy osobiście wędrować szlakiem cerkwi łemkowskich, to warto odwiedzić muzeum i zobaczyć wystawę, która będzie otwarta do 30 sierpnia 2020 roku. Muzeum mieszczące się przy ulicy Dziekania 1 jest czynne od wtorku do piątku w godz. 13:00 – 17:00, w sobotę i niedzielę od 12:00 do 16:00.

Dorota Wójcik

19 czerwca 2020 roku
Fot. Dorota Wójcik
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732187