JAM SESION BEZ SŁOWA

W miniony czwartek wybraliśmy się na jam session do „Bez Słowa”. Było to pierwsze po pandemii jamowe spotkanie w tym miejscu. 

Urokliwe miejsce, położone niedaleko od kościoła św. Katarzyny na Służewiu, oferuje klimatyczną przestrzeń tym wszystkim, którzy chcą spędzić czas w fajnej niezobowiązującej atmosferze, wśród dobrej muzyki, zieleni, wody - na miejscu jest nieduży staw i najlepszej pizzy w mieście. Bez Słowa, to ta taka enklawa przyrody pośród zgiełku miasta. Niedaleko przebiega trasa szybkiego ruchu, która nadal, mimo wieczornej godziny, zapełniona była samochodami. Jam wystartował około 20.30. Przestrzeń wypełniła energia składu, który rozpoczął wspólne muzykowanie. Frontmenka Natalia Kwiecińska, na co dzień związana z zespołem Cheap Tobacco, wykonała parę własnych kawałków. Towarzyszyli jej znakomici muzycy: Robert Maciej Kudła – perkusja, Piotr Rybak – bass i Robert Kapkowski - gitara. Energetyczne brzmienia bluesowo – jazzowe wyciągały na scenę kolejnych muzyków i jak to podczas dobrego jam session bywa, można było odczuć graniczące z magią porozumienie kolejnych składów. Bardzo podobał mi się sposób, w jaki perkusista - Maciej Kudła i basista - Piotr Rybak pochylali się nad umiejętnościami muzyków. Będąc niekwestionowanymi ze względu na umiejętności liderami, pozwolili mniej doświadczonym graczom prowadzić jam, dostosowując do nich swoje brzmienia. Było bardzo energetycznie, przyjaźnie, bluesowo, jazzowo, rockowo. 

Najpiekniejszą stroną jamu była Natalia Kwiatkowska. Jest wokalistką Cheap Tobacco, The Missing Part oraz Ornery Broad. Pochodzi z Bieszczad. Tam rozpoczęła swoją przygodę z muzyką, śpiewając m.in. pieśni łemkowskie. Związana jest z krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W latach 2015 oraz 2016 została wybrana najlepszą bluesową wokalistką w kraju (ranking czytelników kwartalnika „Twój Blues”). Od 2016 roku jest wykładowcą podczas Kreatywnych Warsztatów Wojtka Pilichowskiego. 

Na gitarze  towarzyszył Natalii Robert Kapkowski, będący gitarzystą The Missing Part oraz Cheap Tobacco. Wraz z zespołem Kraków Street Band dotarł do finału programu Must Be The Music. Z Kraków Street Band grał na wielu festiwalach na całym świecie. 

Sekcje rytmiczną zabezpeczyli Maciej Kudła, który od 2015 r. jest perkusistą kultowego zespołu Oddział Zamknięty oraz Piotr Rybak - basista zespołu Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni, zespołu, który gra głównie muzykę funk z elementami rocka, reggae, latino i jazzu. 

Jam session jako forma wspólnego muzykowania muzyków jazzowych powstała w połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Spotkania odbywały się po pracy, zawsze w hermetycznym gronie znajomych, którzy na co dzień, grając w różnych klubach, tzw. muzykę taneczną, bardzo często do kotleta, podczas wspólnego muzykowania, przeżywali swojego rodzaju oczyszczenie. Nowi muzycy mogli dołączyć do składu tylko i wyłącznie po weryfikacji. Zazwyczaj byli rekomendowani przez któregoś z muzyków należących już do jamowego składu. 

Magdalena Kuc

22 czerwca 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727266