NOMINACJE DO NAGRODY LITERACKIEJ WARSZAWY 2020

Znamy nominacje do Literackiej Nagrody m.st. Warszawy 2020. Czy jest to zaskoczenie, czy niekoniecznie? 

Literackiej Nagrody m.st. Warszawy 2020 – nominacje Ta prestiżowa nagroda przyznawana była jeszcze przed wojną, od 1926 roku. Przyznawana jest obecnie, po jej reaktywacji w 2008 roku, w pięciu kategoriach: proza, poezja, literatura dla dzieci i edycja warszawska dla książek varsavianistycznych. Piąta kategoria jest szczególna, bo przyznawana wybitnemu pisarzowi związanemu z Warszawą. Ciekawostką jest to, że pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław.  

Nominacje ogłaszane są co roku w kwietniu, a w czerwcu wyłaniani są przez jury zwycięzcy. Tegoroczne nominacje zostały ogłoszone dzisiaj online przez Martę Perchuć-Burzyńską, a w trakcie ogłoszenia powstawały na ekranie ilustracje do wymienianych książek autorstwa Małgorzaty Spasiewicz-Bulas. Gościem specjalnym jest Janusz Drzewucki, poeta i krytyk literacki, przewodniczący jury, który rozpoczął transmisję 13. edycji Literackiej Nagrody m.st. Warszawy, podkreślając, że ta „13” wcale nie jest pechowa, jakby się mogło wydawać.  

Do nagrody zgłoszonych zostało ponad 600 pozycji. Nominowani w kategorii Proza zostali Martyna Bunda za napisaną pięknym językiem książkę o ludzkiej naturze „Kot niebieski”, Ewa Kuryluk za „Feluni”, książkę o szukaniu szczęścia w życiu, oraz Łukasz Orbitowski za „prywatny”, rodzinny „Kult”.  

W kategorii Poezja – za wdzięczną, pełną refleksji „Miłość w trybie awaryjnym” Ewa Lipska, za pełen marzeń i cierpienia poetycki pamiętnik „Osa” Bogusław Kierc oraz „badacz niekonieczności”, Krzysztof Lisowski za „Zaginioną we śnie”, tom, w którym autor spotyka się z filozofami, z Heraklitem, z Camusem i innymi.  

W kategorii Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) wyróżnieni nominacjami zostali Justyna Bednarek i Paweł Pawlak za książkę „Pan Stanisław odlatuje” o podróży pana S. ku chmurom i wielkiej przygodzie. Szansę na nagrodę mają też Wojciech Mikołuszko i Małgorzata Dmitruk za opowieść o bocianie Wojtku, o wytrwałości i oczekiwaniu, ale też za haftowane ilustracje do „Wojtka”. Nominowani też są Piotr i Paweł Sitkiewicz oraz Agata Królak za „Brzdęk!”, książkę o przeżywaniu dźwięków.  

Kandydaci do nagrody w kategorii Edycja warszawska to znany varsavianista Jarosław Zieliński za „Plac” - potężną książkę o placu Piłsudskiego, o jego historii, o miejscu i wydarzeniach z nim związanych, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik za nowy sposób poznawania atmosfery miasta i poszukiwanie przeszłości rzemieślniczej Warszawy w książce „Zręczni. Historie z warszawskich pracowni i warsztatów” oraz Arkadiusz Szaraniec za „Warszawę dziką”, w której poznajemy ukrytą między betonowymi blokami dziką jeszcze stronę stolicy.  

Teraz tylko pozostaje nam poczekać do ogłoszenia wyników, do 24 czerwca do godziny 20.00. Wtedy też poznamy laureata tej najcenniejszej nagrody przeznaczonej dla Warszawskiego Twórcy.  

Ale nie musimy wcale tylko czekać. Powyższe tytuły – wszystkie – zasługują na uwagę, więc można miło spędzać czas oddając się lekturze już dziś. Marta ChodorskaMarta Chodorska

2 czerwca 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727275