FALENDER W OPERZE

Teatr Wielki - Opera Narodowa ponownie otwiera Galerię Opera, zapraszając na wystawę prac rzeźbiarki Barbary Falender. 

Barbara Falender ukończyła wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obroniła w 1972 roku w pracowni prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Jej ulubionymi materiałami, w których wykonuje swoje prace są: kamień, brąz, marmur, porcelana oraz epoksyd – syntetyczna żywica, nad którą artystka pracowała już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 

Do najsłynniejszych rzeźb Barbary Falander należą m.in. prace z cyklu "Poduszki erotyczne" wykonane w marmurze karraryjskim, stworzone w latach siedemdziesiątych, współgrały z ówczesną rewolucją obyczajową. Historyk sztuki Paweł Leszkowicz tak pisał o artystce: "W rzeźbach Barbary Falender odnajduję coś, co jest dla mnie najbardziej interesujące w sztuce polskiej lat 60. i 70. Jest to artystyczne świadectwo rewolucji seksualnej, która zmieniła i wyzwoliła kulturę nowoczesną". 

W czerwcu galeria czynna jest od środy do niedzieli, w godzinach od 11 do 18. W lipcu i sierpniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11 do 18. Po wakacjach radzimy sprawdzić nowe godziny wstępu, ponieważ wystawa ma być czynna aż do 6 grudnia 2020 roku. Bilet wstępu kosztuje symboliczną złotówkę. 

Galeria Opera to wspólny projekt Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ma za zadanie prezentować prace klasyków polskiej sztuki współczesnej. 

Magdalena Kuc 

22 czerwca 2020 roku
Fot. Galeria Opera
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727384