JUUBAL W PARKU PRASKIM

Wczoraj, 27 czerwca, w godzinach popołudniowych na scenie muszli koncertowej Parku Praskiego Jan Juubal Wasiński, podrygując w takt dzikich rytmów didżeja Janka Dąbrowskiego, namalował obraz przedstawiający człowieka, który ze swoich dłoni tworzy symbol serca. Otacza go przyroda, rośliny, dzikie zwierzęta i woda. Wszystko jest w tonacji błękitnej, z niedużą domieszką koloru żółtego. Wydarzenie transmitowane on-line przez Dom Kultury Praga przyciągnęło do Parku wielu warszawiaków, największy entuzjazm wzbudzając wśród dzieci, które przez bite dwie godziny, grzecznie siedząc w rządku na scenie, przyglądały się procesowi powstawania dzieła. Na samym początku na płótnie nie było widać niczego konkretnego, ot zwykłe niebieskie plamy, które artysta tworzył wprawnym pociągnięciem pędzla. Dopiero z czasem z bezkształtnej niebieskości zaczęły wyłaniać się zarysy zwierząt, roślin i w końcu człowieka, którego dłonie układają się w kształt serca. 

Inicjatorem wydarzenia był Dom Kultury Praga. Obraz namalowany przez Jana Juubala Wasińskiego zostanie zlicytowany podczas aukcji charytatywnej w PRAgalerii, działającej od 2015 roku na Pradze. Dochód z licytacji zostanie w całości przeznaczony na finansowanie działań organizacji non profit — Miasta Rytm, która przychodzi z pomocą osobą dotkniętym kryzysem bezdomności. 

Jan Juubal Wasiński jest artystą plastykiem i technikiem realizacji widowisk teatralnych i filmowych. Absolwent Państwowego Studium Technik Teatralnych i Filmowych oraz Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, był wielokrotnie nagradzany w konkursach im. Władysława Strzemińskiego organizowanych dla studentów ASP w Łodzi. W 2007 roku był laureatem nagrody głównej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 związany jest z ASP w Łodzi. Obecnie pracuje jako asystent w pracowni Malarstwa i Rysunku prof. J. Chrabąszcza, na wydziale Tkaniny i Ubioru. Zajmuje się również prowadzeniem studia sitodruku i pracowni plastycznej pod szyldem Mistrzowie Zmianowi. Jest organizatorem wielu warsztatów plastycznych dla młodzieży i dorosłych.

 Magdalena Kuc 

28 czerwca 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727203