KOSMICZNE ŚMIECI W GALERII ART WALK

Fundacja Sztuka w Mieście zaprasza na plac Europejski, do galerii ArtWalk na wystawę „Space Debris” — „Kosmiczne Śmieci". 

Szacuje się, że w przestrzeni kosmicznej, na orbicie wokół Ziemi, wiruje pół miliarda elementów wielkości od 1 do 10 cm. Nieczynne statki kosmiczne, satelity, sprzęt, rakiety po wyczerpaniu się paliwa, przedmioty osobistego użytku wirują z ogromną prędkością, wpadają na siebie i rozbijają się na tysiące drobnych elementów. Porzucone przez astronautów bezustannie krążą w przestrzeni kosmicznej przyciągane przez ziemską grawitację. I właśnie na problemie kosmicznych śmieci, człowieka, który je zostawia, i zagrożeń oraz związanych z nimi apokaliptycznych wizji, skupia się wystawa Jakuba Słomkowskiego pt. „Space Debris” - Kosmiczne Śmieci. 

- Krążący wokół Ziemi od 1958 roku satelita Vanguard 1 stanowi świadectwo ludzkiej obecności w kosmosie i najstarszy artefakt na orbicie. Jednocześnie jest on jednym z wielu kosmicznych odpadów, które pozbawione funkcji krążą wokół naszej planety z prędkością niemal 8 km/s. Obłędny, nieustający taniec rotacyjny cząstek jest nie tylko świadectwem kultury materialnej związanej z podbojem kosmosu, ale przede wszystkim realnym zagrożeniem dla integralności okołoziemskich systemów i przyszłości naszych pozaziemskich wędrówek — skomentowała wystawę jej kuratorka Karolina Wlazło-Malinowska. 

Wystawa składa się z niedużych analogowych kolaży. Artysta, tworząc prace, wykorzystywał fragmenty książek, fotografii i rysunków, jak również odpady powstałe w wyniku procesu twórczego. 

Autorskie oprowadzanie po wystawie w postaci streamingu online będzie dostępne dnia 30 czerwca o godzinie 18 na stronie fundacji Sztuka w Mieście na Facebooku. 

Jakub Słomkowski jest malarzem, muzykiem, grafikiem i performerem. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest współzałożycielem twórczej kooperatywy Parque-no, pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia Kolacja na Hucie, laureatem prestiżowego konkursu „Art Walk Open Call 2017”. 
  
Magdalena Kuc 

29 czerwca 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727376