RAZEM NA SCENIE ŻYCIA

W sobotę gościliśmy na placu Hallera w Teatrze XL. Podczas spotkania braliśmy udział w interaktywnym przedstawieniu teatralnym pt. „Okruchy”, przygotowanym przez „Zespół Odstawienia Sztuki". Spektakl realizowany był w ramach projektu „Razem na Scenie Życia”, w którym biorą udział terapeuci i ich pacjenci zmagający się z różnego rodzaju uzależnieniami. Pomysłodawczynią takiej formy walki z emocjami jest terapeutka i psycholożka Kamila Sieraczkiewicz, która pewnego dnia, po ciężkim dniu w pracy brała udział w przedstawieniu organizowanym przez przedszkolną grupę jej córki. Jak sama powiedziała w wywiadzie udzielonym TVP2, nie spodziewała się, że taka forma spędzania czasu może przynieść jej samej tyle korzyści. Wszystkie napięcia i niepokoje zwyczajnie odpłynęły. To doświadczenie stało się punktem wyjścia do zorganizowania trupy teatralnej, w której główne role graliby zarówno pacjenci, jak i terapeuci.Tak powstał „Zespół Odstawienia Sztuki", nad którym artystyczną pieczę objęła aktorka, reżyserka, specjalistka dramy i teatru forum - Diana Karamon

Spektakl „Okruchy” opowiada historię Martyny i jej rozpadającej się rodziny. Bohaterka czuje się przytłoczona, niekochana i niezrozumiana. Niestety problem nie dotyczy tylko jej osoby, ale również jej męża, który czuje się przez nią kompletnie niedoceniany i tak jest w rzeczywistości, ale Martyna tego zwyczajnie nie widzi. Dodatkowo sprawę utrudnia niewychowana córka i jej równie niewychowany chłopak. Pasywno-agresywne próby, które podejmuje główna bohaterka, by ratować swoją rodzinę, nie zdają egzaminu. 

Spektakl „Okruchy” realizowany jest w formie teatru forum, który umożliwia widzom aktywne branie udziału w przedstawieniu. Innymi słowy, każdy, kto siedzi na widowni może zaproponować rozwiązanie, wejść na scenę i wcielić się w postać głównego bohatera, po to, by rozwiązać problemy, z którymi się zmaga i których z różnych, często emocjonalnych względów, nie może pokonać. Każde przedstawienie, pomimo tej samej historii jest inne, ponieważ za każdym razem inni ludzie przychodzą na spektakl i w różny sposób próbują rozwiązać rzekomo patowe sytuacje głównych bohaterów. 

Z problemami Martyny, tego wieczoru, próbowały zmierzyć się dwie osoby. Jednej z nich się to kapitalnie udało. Kluczem do zmiany zachowania całej rodziny, była delikatność, pochwały oraz nastawienie na słuchanie, czego Martynie po prostu brakowało. To, co jest ciekawe w takim organizowaniu przedstawienia to fakt, że teatr forum chyba najbardziej zbliża się do idei, jaka towarzyszyła starożytnym Grekom, podczas wystawiania spektakli. Chodzi o katharsis – oczyszczenie, jakiego doświadczali widzowie mogący przejrzeć się w historiach bohaterów. 

Gorąco polecamy, można się sporo nauczyć. 

Magdalena Kuc 

30 czerwca 2020 roku
Fot. Magdalena Kuc

OKRUCHY

Scenariusz i reżyseria: Diana Karamon 
Konsultacja artystyczna: Roman Woźniak 
Autorka i opiekun projektu: Kamila Sieraczkiewicz 
Obsada: Zespół Odstawienia Sztuki


Teatr XL - TU MI WOLNO, Plac Hallera 5
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727290