DZIECI MURANOWA

Na skrzyżowaniu ulic Smoczej i Miłej powstał nowy mural przedstawiający grupę kilkuletnich dzieciaków, które pozują do zdjęcia na jednym z muranowskich podwórek. Jedne z nich stoją, inne siedzą na rowerkach, opierając ręce o kierownice. Wyglądają na takie, co to trzymają się razem i wszędzie ze sobą chodzą. Mają na imię Artur, Adam, Karolina, Piotr i Paweł. Jest lato.

Autorem muralu jest streetartowiec Aleksandar Ćirlić – pół Polak, pół Serb. Jego ojciec po raz pierwszy trafił do Polski w 1934 roku, a po wojnie związał się z nią na stałe. Co ciekawe, Aleksandar Ćirlić jest urzędnikiem, do godziny 16 pracuje, a potem rzuca się w wir różnego rodzaju projektów. Jednym z nich są „Dzieci Muranowa”. Jest to projekt, podczas którego artyści, dzięki malowanym przez siebie muralom, będą łączyć muranowskie pokolenia.

Mural z Miłej 33 został namalowany na podstawie zdjęcia zrobionego w 1984 roku, na podwórku z fontanną, przy ulicy Nowolipie 23a. Inicjatorem akcji jest „Przepis na Muranów” i „SOS dla Podwórek na Muranowie”.

„Przepis na Muranów” to sąsiedzka kooperatywa integrująca lokalną społeczność, która wraz z organizacjami i instytucjami Muranowa dba o to, by ta część Warszawy zawsze tętniła życiem i była przyjazna jej mieszkańcom.

„SOS dla Podwórek na Muranowie” jest lokalną inicjatywą, której członkowie chcą przywrócić dawny blask zaniedbanym podwórkom, dawniej nazywanym „podwórkami – ogrodami”.

Magdalena Kuc

30 czerwca 2020 roku
Fot. Franiszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727354