SENSACJA W WARSZAWIE. REKORDOWA AUKCJA!

Obraz Jana Matejki - Portret profesora dr. Karola Gilewskiego z 1872 roku jest najdroższym obrazem sprzedanym w historii polskiego rynku dzieł sztuki. Rekord padł wczoraj, podczas wieczornej aukcji w warszawskim domu aukcyjnym Polswiss Art, przy Wiejskiej. 

Aukcja, transmitowana na żywo, ze względu na pandemię, odbywała się bez udziału publiczności. Obraz Jana Matejki z ceną wywoławczą 2 mln, złotych, w ciągu dosłownie kilku minut został sprzedany za niebagatelną kwotę 5.900.000 złotych. I jest to cena wyższa od zakładanej. Obraz został wyceniony na 5 mln. złotych. Należy również pamiętać, że do wylicytowanej kwoty kupujacy musi jeszcze doliczyć 18% opłaty aukcyjnej. Powoduje to, że cena, którą musi zapłacić nabywca sięga bliski 7 milionów złotych.

Podczas aukcji licytowano również prace takich mistrzów jak: Jacek Malczewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Roman Kramsztyk, Magdalena Abakanowicz, Jan Styka, ale żadna z nich nie zbliżyła się do kwoty jaką osiągnął obraz Matejki. 

Portret doktora Karola Gilewskiego, lekarza Jana Matejki, powstał w 1872 r. Ostatni raz pojawił się na wystawie polskiej sztuki w Wiedniu w 1915 r., po której zaginął, a jego losy do 2015 r. były nieznane. W 2015 pojawił się na aukcji w Dorotheum w Wiedniu. Wtedy to został zakupiony przez prywatnego kolekcjonera, który przekazał go w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po konserwacji obraz prezentowany był w Domu Jana Matejki, który jest filią Muzeum Narodowego. 

Dom Aukcyjny Polswiss Art, od 1990 roku organizuje wernisaże wystaw i aukcje, skupiając wokół siebie grono wybitnych znawców sztuki, koneserów malarstwa oraz osobowości świata kultury. Według rankingu opracowywanego każdego roku przez Artinfo, Dom Aukcyjny Pols Swiss Art., w 2019 roku, uplasował się na drugim miejscu za Desą Unicum, wypracowując obrót przekraczający 50 mln. złotych. Do tej pory najdroższą pracą sprzedaną na polskim rynku dzieł sztuki, było „Caminando: Magdaleny Abakanowicz. Dzieło wylicytowano w zeszłym roku za 8 mln. złotych, należy jednak pamiętać, że na „Caminando” składa się z 20 rzeźb, w przypadku zaś obrazu Matejki mamy do czynienia z pojedynczym dziełem. 

Magdalena Kuc 

3 maja 2020 roku
Fot. Franciszek Trynka
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732277