OPERA ZDRADZIŁA PLANY

Planowanie sezonu 2020/21 to duże wyzwanie logistyczne i repertuarowe. Część teatrów muzycznych zawiesza działalność do końca roku, inne proponują raczej repertuar kameralistyczny. Teatr Wielki Opera Narodowa zaplanował sezon zupełnie jak przed marcem 2020 r. Zgodnie z zapowiedziami nowego repertuaru czeka nas sześć nowych premier, w tym dwie, które miały się odbyć na wiosnę tego roku. 

Otwarcie sezonu: 12 września, to koncert gwiazdy Jakuba Józefa Orlińskiego z towarzyszeniem pianisty Michała Biela i muzyków z Capella Regia Polona Polskiej Opery Królewskiej. Dzień później, 13 września, zaplanowano koncert „Głosy gór”, czyli podhalańskie inspiracje w muzyce polskich kompozytorów Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Na scenie wystąpią min: Janusz Olejniczak, kwartet góralski Sebastiana Karpiela-Bułecki, Atom String Quartet i Kwartet Orkiestry Kameralnej AUKSO. 

Pierwsza premiera nowego sezonu to balet „Korsarz” oparty na poemacie George’a Byrona - przedstawienie odbędzie się 17 września, choć było planowane na zeszły sezon. Na scenie Teatru Wielkiego zobaczymy wersję spektaklu z wiedeńskiego Staattsballett, w opracowaniu Manuela Legris. Kolejne spektakle w 2020 roku są zaplanowane na 18, 19, 20, 23, 24 września, i późnej - w 2021 r. na: 8, 9, 10 i 11 kwietnia. 

8 października to data pierwszej premiery operowej tego sezonu - to kolejny, przeniesiony z wiosny spektakl: „Werther” Jules’a Masseneta w reżyserii Willy’ego Deckera. Zadyryguje Maestro Patrick Fournillier, który w tym sezonie objął stanowisko Dyrektora muzycznego TW-ON. Partię tytułową zaśpiewa koreański tenor Ho-Yoon Chung, a partnerować mu będzie Iryna Zhytynska, w partii Charlotty. Kolejne spektakle są zaplanowane na 10, 14, 16 i 18 października. 

23 listopada odbędzie się koncert in memoriam Krzysztofa Pendereckiego. Na jesieni i na początku zimy w repertuarze Teatru Wielkiego znajdziemy też przedstawienia z ubiegłych sezonów. Będą to: „Halka”, „Fredriana”, „Tosca”, „Czarodziejski flet”, „Dama Kameliowa”, „Śpiąca królewna” i „Madame Butterfly” W grudniu oczywiście przewidziano spektakle „Dziadka do orzechów”. Więcej informacji można znaleźć na stronie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

Agnieszka Kuś

4 czerwca 2020 roku
sabi.sabinachyla
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 732194