MAGICZNY SEN O WARSZAWIE (RECENZJA) 

Lubimy się bawić. Nie da się ukryć. Na każdym etapie życia czegoś się uczymy, ale też na każdym etapie życia szukamy rozrywki, czegoś, co sprawi nam przyjemność. Czy w dobie smartfonów i technik cyfrowych prababcia animacji filmowej może być przyjemnością? 

Francuski duet Frédérique Bertrand i Michaël Leblond oraz polskie Wydawnictwo Wytwórnia zaproponowali nam zabawę pod tytułem „Warszawa Piżamorama”. Książki z cyklu „Piżamorama” z ruchomymi ilustracjami powstawały już wcześniej we Francji, między innymi o Paryżu czy Nowym Jorku. Tym razem francuscy twórcy na zaproszenie Wytwórni przyjechali do Warszawy, poznali ją i dzięki temu możemy zobaczyć Warszawę inaczej. 

Słowo „orama” z greckiego znaczy „widzieć. Książeczka zaczyna się, kiedy chłopiec w piżamie w paski zasypia i przenosi nas w magiczny sen o Warszawie. Większość ilustracji jest w paski, dzięki czemu przykładając do nich paskowaną folię dołączoną do książki możemy ożywiać obrazy. Poruszając folią wprawiamy w ruch samochody na ulicach miasta, rowery, motocykle, płynące chmury, ożywiamy błyszczące neony i iluminacje świąteczne, z dnia przenosimy w noc. Czujemy atmosferę miasta, życie stolicy. 

Tę książkę od innych książek różni to, że nie przeżywa się tu historii i przygód, ale Warszawę. Przeżywa, nie poznaje. Ważniejszy jest tu sposób patrzenia na najbardziej znane miejsca w stolicy. To technika animacji ombro cinema, oparta na iluzji optycznej. Wystarczy przyłożyć folię do prążkowanego obrazka i przesuwać od jednej krawędzi strony do drugiej. I tak widzimy i podziwiamy Pałac Kultury i Nauki, Łazienki Królewskie, PGE Narodowy, Syrenkę, Wisłę, Stare Miasto, Muzeum Warszawy, Pałac Saski, rondo z palmą Joanny Rajkowskiej, Rotundę, Plac Konstytucji, Zamek Królewski, stare neony. 

Jednak to nie koniec. Ważny jest tu tekst, niedługi, a równie fascynujący, napisany na podstawie francuskiego tekstu przez redaktorkę, Tatianę Audycką-Szatrawską. Wydawca informuje, że książka przeznaczona jest dla osób w wieku 2+. Niektórzy recenzenci piszą, że od 2 do 102. Myślę, że jeśli ci drudzy, tak zwani dorośli, nie odnajdą zadowolenia w samym uruchamianiu ilustracji, to odnajdą je w tekście napisanym cudowną dźwięczną polszczyzną, odnajdą satysfakcję również w poszukiwaniu odniesień do innych tekstów literackich. Autorka wpadła na pomysł nawiązania do warszawskiej piosenki Czesława Niemena, ale można pokusić się o wyszukanie innych odniesień. Są tu i to nie tylko do polskich tekstów. Stuletni dziadek śmiało może więc usiąść do zabawy z praprawnuczkiem, pokazać mu, jak kiedyś robiono filmy animowane, opowiedzieć o siatkarce na placu Konstytucji i poczytać (albo pośpiewać). Warto wybrać się w „nocną” piżamkową podróż. 

Tytuł: Warszawa Piżamorama 
Autorzy: Frédérique Bertrand i Michaël Leblond 
Redakcja: Tatiana Audycka-Szatrawska 
Wydawca: Wytwórnia Premiera: 21 maja 2020

Marta Chodorska

5 czerwca 2020 roku
Fot. Tomasz Chodorski
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727356