ZAGROŻONE KABACKIE PLATANY

Platany na Kabatach zaatakowane przez patogena. Czy uda się je uratować? 

Kilkunastoletnie platany na Kabatach, przy ulicy Dembego 6, w alei KEN 96 i 98 oraz w parku Przy Bażantarni, zostały zaatakowane przez grzyb, antraknoza platana. Choć wywoływana przez niego choroba, plamistość zgorzelowa platana, nie powoduje obumierania drzew, ale bardzo je osłabia oraz oszpeca. Drzewa tracą liście. Zaatakowane młode pędy zamierają, na starych zaś tworzą się zrakowacenia i zniekształcenia. Profilaktyka polega na grabieniu opadłych liści i ich paleniu, oraz wycinaniu chorych pędów. Leczniczo stosuje się opryski, najlepiej kilkoma środkami zamiennie. Latem, przy wysokich temperaturach i braku deszczy rozwój patogenu ulega zahamowaniu. 

Po interwencji mieszkańców urząd dzielnicy podjął w końcu działania. Miejmy nadzieję, że część z nich nie będzie spóźniona, bowiem pierwsze opryski powinny być przeprowadzone bardzo wcześnie, przy pojawieniu się pierwszych liści. Tymczasem dopiero teraz ma zostać podpisana umowa z firmą ogrodniczą na przeprowadzenie odpowiednich zabiegów, także chemicznych. Trzymamy kciuki za kabackie platany! 

Andrzej Papliński 

7 czerwca 2020 roku
Opracowanie niniejsze, jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (w tym przedruk, kopiowanie) jest dozwolone wyłącznie w formie dosłownej z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji tj. www.warszawaexpress.pl.
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 359918