JAZZ NA STARÓWCE - INAUGURACJA

Za nami koncert otwierający 26. edycję Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce, zatytułowany „Tribute to Tomasz Stańko”. 

Na scenie Piotr Schmidt Quartet w składzie Piotr Schmidt – trąbka, Wojciech Niedziela – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja. 

Panowie zaprezentowali materiał z płyty „Tribute to Tomasz Stańko, która jest hołdem złożonym nieżyjącemu genialnemu trębaczowi. Materiał prezentowany przez muzyków powstał w bardzo ciekawych okolicznościach, właściwie przypadkowo, podczas nagrań do innej płyty „Saxesful”. Na jednym ze spotkań zabrakło Henryka Miśkiewicza, który utknął w korkach, spóźniając się do studia. Muzycy nie chcąc siedzieć bezczynnie, postanowili ot tak dla rozgrzewki, zagrać parę wolnych kawałków, które miałyby pełnić funkcję przerywników do komponowanego materiału. Piotr Schmidt, odsłuchując nagrane utwory w parę dni po śmierci Tomasza Stańko, zdał sobie sprawę, że są one w „stańkowych” klimatach i w stylu wytwórni ECM Records, dla której Stańko nagrywał. Tak powstały zręby płyty „Tribute to Tomasz Stańko”. Część materiału została dograna później. Płyta wyszła w pażdzierniku 2018 roku. Znajdziemy na niej 11 autorskich kompozycji, których niespieszne, melancholijne brzmienia mogliśmy usłyszeć podczas sobotniego spotkania na Starówce. Balladowy utwór „Sorrow”, niepokojący wibrującymi, świetnie zharmonizowanymi frazami „The Inner Struggle” , „Trangress” z cudownie skomponowaną sekcją rytmiczną, i przede wszystkim dźwięki trąbki, którą Schmidt posługuje się po mistrzowsku, skutecznie przywołały w ten lipcowy wieczór ducha Tomasza Stańko. Podczas koncertu nie zabrakło utworu „Rosemary's Baby” skomponowanego przez Krzysztofa Komedę do filmu Polańskiego o tym samym tytule. Kompozycja w aranżacji Piotr Schmidt Quartet wzbudziła entuzjazm słuchaczy. Panowie zaprezentowali również utwór „Dark morning” z płyty o tym samym tytule, którą Piotr Schmidt nagrał razem z Wojciechem Niedzielą w 2017 roku. 

Piotr Schmidt jest jedeym z najlepszych polskich muzyków jazzowych. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendysta University of Louisville, gry na trąbce uczył się u Piotra Wojtasika. Wykłada historię jazzu na macierzystej uczelni, jest również wykładowcą w Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Zdobywca wielu prestiżowych nagród, wyróżnień i Grand Prix. Ma na swoim koncie 11 autorskich płyt. Przez czytelników Jazz Forum, uważany jest za jednego z najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce. 

W zespokle zagrał Wojciech Niedziela, który jest kompozytorem i pianistą jazzowym. Związany jest z Instytutem Jazzu w Akademii Medycznej w Katowicach, gdzie kieruje Katedrą Twórczości i Interpretacji Jazzowej. Na kontrabasie zagrał Maciej Garbowski, mistrz tego instrumentu i założyciel jednego z najlepszych triów fortepianowych RGG. Współpracował z wieloma znanymi muzykami, w tym m.in. z Tomaszem Stańko w jego formacji New Balladyna Quartet. Na perkusji mogliśmy słuchać Krzysztofa Gradziuka, absolwentema Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce poświęcona jest polskim muzykom jazzowym na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej w tak trudnym, ze względu na panującą pandemię, czasie. 

Koncerty odbywać się będą w każdą sobotę wakacji o godzinie 19 na Rynku Starego Miasta. Na kolejny, podczas którego wystąpi Krzysztof Herdzin Quartet, zapraszamy za tydzień.  

 Magdalena Kuc 

5 czerwca 2020 roku

Fot. Magdalena Kuc
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727237