NIE ŻYJE ANDRZEJ STRZELECKI

Dziś rano dotarła do nas smutna wiadomość. Po długiej chorobie zmarł Andrzej Strzelecki. Z nieoperacyjnym nowotworem płuc i oskrzeli aktor zmagał się od wielu miesięcy. 

Niemal cała kariera aktorska i reżyserska Andrzeja Strzeleckiego związana była z Warszawą. Tu ją rozpoczął, kończąc w 1978 roku studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Tu też ją zakończył. 

Jeszcze na początku studiów aktorskich związał się z warszawskim Teatrem Rozmaitości. Później na długo zakotwiczył w Teatrze Rampa na Targówku, gdzie nawet przez 10 lat pełnił funkcje dyrektora artystycznego i dyrektora naczelnego teatru. 

Od 2004 roku był profesorem Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Powszechnie znany ze swoich licznych autorskich programów telewizyjnych, licznych festiwali, które reżyserował oraz ról w teatrze Telewizji oraz występów w filmach "Przepraszam, czy tu biją?", "W pustyni i w puszczy", "Ostatnim biegu", "Kuchni polskiej" i innych, a także ostatnio w serialu "Klan". 

W czerwcu Andrzej Strzelecki poinformował o swojej chorobie i rozpoczął walkę o życie. „Zachorowałem. Mam nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Zawsze miałem w życiu szczęście. Nie opuściło mnie ono i w tej dramatycznej sytuacji. 6 maja w USA dopuszczono lek Capmatinib na to schorzenie. Jest on dla mnie szansą na uratowanie życia, ale koszt kuracji przekracza moje możliwości finansowe (37000 $ miesięcznie). W tym momencie zbieram środki na 10 podań leku – istnieje możliwość, że będę potrzebował ich więcej, konsultacje medyczne, dojazdy, sprzęt specjalistyczny, leki, dlatego zwracam się z prośbą o pomoc. Być może szczęście nie opuści mnie i tym razem…”. 

Na tę prośbę odpowiedzieli polscy twórcy. Teatry uruchomiły dużą akcję charytatywną na rzecz aktora. Niestety, mimo udanej zbiórki, nie udało się ocalić życia artysty. Aktor nie zdążył wyjechać na kurację. 17 lipca nad ranem zmarł w wieku 68 lat.

Tomasz Chodorski

17 lipca 2020 roku
.
Copyright ©2020 Warszawa Express, All Rights Reserved.
Przygotowanie strony: Sławomir Chodorski
Sed pede ullamcorper amet ullamcorper primis, nam pretium suspendisse neque, a phasellus sit pulvinar vel integer.
Liczba odwiedzin: 727254